Postavljanje ciljeva, planiranje i razvijanje strategija za njihovo ostvarenje su bitni aspekti sunneta i u potpunosti su usklađeni sa Kur’anom i sunnetom našeg voljenog Poslanika, s.a.v.s.
Planiranje je esencijalni dio života jednog muslimana, koji treba obuhvatiti sve moralne, političke, društvene i ekonomske aktivnosti.
Nažalost, ova dragocjena praksa je u velikoj mjeri nestala iz svakodnevnog života mnogih muslimana, što je rezultiralo padom i patnjom širom islamskog svijeta.
Planiranje u Kur’anu
Kur’an upućuje muslimane da budu stratezi i planiraju svoje živote. Ovaj savjet je vidljiv kroz brojne primjere, poput priče o Musau, a.s., kojem je naređeno da pozove faraona u monoteizam. Musa a.s., je prihvatio zadatak, ali je prvo molio Allaha za pomoć u planiranju i sprovođenju svoje misije:
“Reče Musa: ‘Gospodaru moj, učini prostranim prsa moja, olakšaj zadatak moj, odriješi uzao sa jezika mog da bi razumjeli govor moj, i podaj mi za pomoćnika iz porodice moje Haruna, brata mog; osnaži me njime i učini drugom u zadatku mome, da bismo Te mnogo hvalili i da bismo Te mnogo spominjali. Ti, uistinu, znaš za nas.'” (Taha, 25-35)
U ovom primjeru vidimo tri ključna elementa svakog efikasnog plana:
- Priprema: Musa se temeljito pripremio za pozivanje faraona.
- Komunikacija: Prepoznavanje i rješavanje problema komunikacije traženjem pomoći od brata Haruna.
- Logistika i ljudski resursi: Traženje podrške i pomoći od brata Haruna.
Vizija i planiranje
Muslimanov plan ne smije biti kratkovidan i mora uzeti u obzir dugoročne ciljeve. Vizija je sposobnost gledanja dalje od trenutne situacije i okolnosti. Uzvišeni Allah hvali one koji imaju viziju:
“I sjeti se robova Naših Ibrahima, Ishaka i Jakuba, sve u vjeri čvrstih i dalekovidnih.” (Sad, 45)
Planiranje u poslaničkom sunnetu
Život Poslanika s.a.v.s. bio je primjer detaljnog planiranja. Kada je dobio dozvolu za hidžru u Medinu, svaki korak puta bio je pomno planiran. Na primjer, unajmio je vodiča, pripremio zalihe hrane i vode, osigurao tajnost plana i organizovao komunikaciju sa muslimanima koji su ostali u Meki.
Poslanik s.a.v.s. nas uči važnosti planiranja i kroz svoje riječi: “Ako nastupi Sudnji dan a u ruci nekog od vas se nađe sadnica (koju je planirao da posadi), neka je zasadi ukoliko bude imao priliku.” (Buharija)