Katastrofalne poplave su pogodile nekoliko područja u Bosni i Hercegovini, uključujući Konjic, Kreševo, Tarčin, ali najviše su pogođeni Kiseljak i Jablanica. Ovi gradovi su se suočili s ogromnim izazovima uslijed obilnih kiša koje su prouzrokovale ozbiljne poplave, uništavanje infrastrukture i oštećenje brojnih stambenih objekata. Tokom noći, vodene bujice su odnijele mostove, poplavile kuće i potpuno blokirale pojedine puteve, ostavljajući stanovnike u teškoj situaciji.

Zvanične informacije govore da je situacija ozbiljna, te da su ljudski životi izgubljeni. Do sada je potvrđeno da su najmanje tri osobe stradale, a za nekoliko njih se još uvijek traga. Potraga za nestalima je u toku, dok spasilački timovi rade danonoćno kako bi pokušali pronaći preživjele i pružiti pomoć ugroženima. Stanovništvo pogođenih područja suočava se s velikim gubicima, kako ljudskim, tako i materijalnim.

Šteta koja je nastala ovim poplavama procjenjuje se na milione konvertibilnih maraka. Uništena infrastruktura, uključujući mostove, puteve i električne mreže, dodatno otežava svakodnevni život u pogođenim mjestima. Mnoge porodice su ostale bez krova nad glavom, a materijalne posljedice ove katastrofe osjetit će se još dugo.

Kako pomoći pogođenim stanovnicima

U ovakvim trenucima, pomoć je neophodna, a stanovnici pogođenih područja se oslanjaju na solidarnost i podršku ostatka zemlje. Udruženje “Pomozi.ba” pokrenulo je apel za prikupljanje pomoći, te je otvoren humanitarni telefonski broj za donacije. Pozivom na broj 17039, možete donirati 2 KM, čime direktno pomažete ljudima koji su pogođeni poplavama. Ovaj broj je postao simbol nade za mnoge koji se bore s posljedicama poplava, jer svaka donacija, bez obzira na iznos, može napraviti razliku.

Pored telefonskih donacija, otvoreni su i bankovni računi za uplate kako bi se omogućila finansijska podrška. Za korisnike BBI, Union i Asa banke, donacije su moguće putem KVIKO aplikacije, dok klijenti Intesa Sanpaolo Banke mogu donirati putem m-Intesa mobilne aplikacije, bilo jednokratno ili prilikom svakog naloga plaćanja. Tako se omogućava širi pristup za sve one koji žele pomoći.

Lista dostupnih računa za uplate uključuje:

  1. Intesa Sanpaolo Banka BiH
    Broj računa: 154-180-20085330-48
  2. UniCredit Bank
    Broj računa: 338-730-22202506-52
  3. Raiffeisen Bank
    Broj računa: 161-000-02481200-94
  4. Bosna Bank International d.d.
    Broj računa: 141-306-53201196-79
  5. NLB Banka d.d.
    Broj računa: 132-260-20223371-17
  6. ZiraatBank BH d.d. Sarajevo
    Broj računa: 186-121-03108095-46
  7. Asa banka d.d. Sarajevo
    Broj računa: 134-105-11300001-66
  8. Sparkasse Bank d.d. BiH
    Broj računa: 199-496-00059682-82

Sve ove banke omogućile su uplate za pomoć poplavljenim područjima, a uplate se mogu izvršiti pod nazivom primaoca Udruženje “Pomozi.ba”. Za sve one koji žele pomoći iz inostranstva, Udruženje “Pomozi.ba” omogućilo je uplate na račune u Intesa Sanpaolo Banci BiH, kao i putem banke u Austriji. Za uplatu iz inostranstva, koristite SWIFT kod UPBKBA22 i IBAN broj BA39 1541802008533048. Primalac je Udruženje “Pomozi.ba”, a svrha uplate je Poplave 2024.

Za one koji žive u Austriji, donacije su moguće preko Erste Bank putem IBAN broja AT64 2011182266475400, sa svrhom Poplave 2024.

Situacija u pogođenim mjestima

Stanovnici pogođenih mjesta poput Kiseljaka, Jablanice i Konjica suočavaju se s teškim uvjetima, dok lokalne vlasti i humanitarne organizacije pokušavaju pružiti pomoć u najkraćem roku. Uslijed obilnih kiša, mnogi putevi su neprohodni, a pogođene zajednice ostale su izolirane od ostatka zemlje.

Vodena bujica nije samo nanijela materijalnu štetu, već je i prouzrokovala veliku psihološku traumu za mnoge ljude koji su izgubili sve što su godinama gradili. Domovi su nestali u trenu, a mnogi su primorani evakuirati se na sigurna mjesta, daleko od svojih kuća. Strah i neizvjesnost vladaju među stanovnicima, dok čekaju pomoć koja bi im mogla olakšati ove teške dane.

Lokalne vlasti u saradnji s humanitarnim organizacijama rade na pružanju osnovnih potreba poput hrane, vode i skloništa za evakuisane, ali pomoć je još uvijek prijeko potrebna. Koordinacija je ključna, kako bi se osiguralo da svi pogođeni dobiju adekvatnu pomoć i podršku.

Zaključak: Važnost solidarnosti u kriznim trenucima

Ova katastrofa, koja je pogodila Bosnu i Hercegovinu, podsjetnik je na važnost solidarnosti i pomoći u trenucima krize. Udruženje “Pomozi.ba”, zajedno s mnogim građanima i organizacijama, pokazuje da je zajedništvo ključ za prevazilaženje teških vremena. Pozivi na donacije i prikupljanje sredstava pružaju nadu onima koji su izgubili svoje domove, dok humanitarni radnici neumorno rade kako bi osigurali osnovne uvjete za život.

Obnova pogođenih područja bit će dugotrajan proces, ali s podrškom cijele zajednice, ovi gradovi će se uspjeti oporaviti. Svaka donacija, svaki gest solidarnosti i svaka pružena ruka pomoći su od neizmjerne važnosti. Poplave 2024. godine ostavit će trag, ali i pokazati snagu zajednice koja je spremna stati uz one koji su u nevolji.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here