Izborna reforma u Bosni i Hercegovini dobila je novi zamah zahvaljujući odluci visokog predstavnika Christiana Schmidta, koji je, s obzirom na dugogodišnji izostanak volje domaćih političkih aktera, odlučio nametnuti uvođenje novih izbornih tehnologija. Ova odluka bi trebala znatno unaprijediti način sprovođenja izbora u zemlji, a naročito uticati na povećanje povjerenja građana u izborni proces.
Naime, godinama unazad svjedočimo optužbama političkih stranaka o izbornoj krađi, nepravilnostima i manipulacijama. Te tvrdnje postale su gotovo očekivane nakon svakih izbora, što dodatno narušava legitimitet izabranih predstavnika i povećava nepovjerenje javnosti u institucije. U tom kontekstu, nametanje odluke o digitalizaciji i modernizaciji izbornog procesa postalo je gotovo neizbježno.
Član Centralne izborne komisije (CIK), Željko Bakalar, govorio je o ovoj temi u emisiji “Istraga sedmice” televizije Hayat. Prema njegovim riječima, uvođenje savremenih tehnologija u izborni proces donosi niz prednosti, prije svega:
-
Tačnije i brže brojanje glasova
-
Smanjenje mogućnosti krađe identiteta
-
Transparentnije evidentiranje glasača
-
Smanjenje prostora za izborne manipulacije
Bakalar je istakao da je već ostvaren prvi kontakt sa ključnim institucijama, kako bi se izborne procedure uskladile s novim tehnološkim rješenjima. Osim toga, podsjetio je da je na osnovu zaključka Zastupničkog doma iz 2024. godine, CIK bio obavezan da dostavi završni izvještaj o prethodnom pilot projektu, koji je sproveden tokom lokalnih izbora. Taj projekt je poslužio kao test primjene novih tehnologija u realnim izbornim uslovima.
Kao rezultat tog pilot projekta, nekoliko firmi je učestvovalo na međunarodnom tenderu, a među njima je bila i američka kompanija Smartmatic. Zanimljivo je da se ova firma nalazi pod istragom zbog navodnih koruptivnih aktivnosti u SAD-u, što je informacija koja je do CIK-a došla tek nakon izbora. Ipak, kako tvrdi Bakalar, njihova tehnologija je pokazala visok nivo efikasnosti i preciznosti, te će iskustvo sa tom firmom biti važna lekcija za dalje korake.
Dalje navodi da je odobrenje budžetskih sredstava za sprovođenje ovog projekta bio prvi korak. U narednim mjesecima se planira izrada operativnog plana i kompletiranje tenderske dokumentacije, što uključuje i:
-
Identifikaciju potencijalnih dobavljača tehnologije.
-
Procjenu kompatibilnosti sa izbornim zakonodavstvom.
-
Saradnju sa nadležnim državnim i entitetskim institucijama.
-
Transparentno sprovođenje javne nabavke.
Jedna od ključnih inovacija koju će ova reforma donijeti odnosi se na zaštitu privatnosti birača. Do sada je bila uobičajena praksa da članovi biračkog odbora naglas čitaju imena glasača prilikom dolaska na biračko mjesto. Međutim, međunarodne institucije su na to ukazale kao na neprimjeren i potencijalno rizičan postupak, koji može dovesti do kršenja prava glasača.
U skladu s tim, nova pravila nalažu da se ime glasača više neće izgovarati naglas. Umjesto toga, član biračkog odbora će imati obavezu da tiho i diskretno provjeri dokumenta, čime se želi smanjiti ljudski faktor u procesima koji su podložni greškama ili zloupotrebama. Cilj ovih promjena je kreirati ambijent u kojem se poštuje privatnost svakog građanina, ali i osigurava maksimalna preciznost izbornog procesa.
Bakalar je takođe naglasio da će uvođenje novih tehnologija zahtijevati edukaciju i pripremu članova biračkih odbora, kako bi se svi aspekti promjene sproveli bez poteškoća. To znači da će do izbora biti sprovedene dodatne obuke i testiranja sistema, što uključuje i simulacije izbornih dana.
Kada sagledamo sve dosadašnje korake, jasno je da se u Bosni i Hercegovini konačno kreće prema digitalizaciji izbornog procesa, što bi, ukoliko bude sprovedeno na profesionalan način, moglo značajno poboljšati izborni sistem.
U zaključku, odluka visokog predstavnika Schmidta da nametne tehničke izmjene unutar izbornog procesa predstavlja presudan potez u pokušaju da se obnovi povjerenje javnosti u demokratske procese. Iako će realizacija ovog projekta zahtijevati vrijeme, resurse i stručnu podršku, prvi koraci su već poduzeti. Implementacija novih tehnologija donosi nadu da ćemo u budućnosti imati izbore koji su brži, tačniji i pravedniji, te oslobođeni senke sumnje koja je decenijama visila nad svakim izbornim ciklusom.