Vijeće za politiku demokratizacije (DPC) oglasilo se na svom zvaničnom Twitter nalogu kako bi upozorilo na hitnu potrebu za reakcijom Evropske unije (EU) i NATO-a povodom izjava Milorada Dodika. Dodik je nedavno izjavio da će, u slučaju eventualne NATO intervencije u Republici Srpskoj, ovaj entitet dobiti podršku svojih “prijatelja”. Ove izjave izazvale su ozbiljnu zabrinutost i potaknule hitan apel DPC-a za konkretnim djelovanjem međunarodne zajednice.

Iz DPC-a naglašavaju da sankcije same po sebi nisu bile dovoljne da zaustave Dodika. Prema njihovim riječima, EU i NATO posjeduju kapacitete za odgovarajuću reakciju, ali trenutne političke okolnosti i prioriteti u Bosni i Hercegovini, širem Balkanu, pa čak i globalno, doveli su do toga da se ta spremnost dovodi u pitanje. To su godine neaktivnosti i nedovoljna usmjerenost na regionalne prijetnje koje su dovele do trenutne situacije.

DPC istovremeno predlaže da EU i NATO dobiju podršku iz drugih država, kako bi poslali jasan signal o čvrstoj opredijeljenosti za zaštitu sigurnosti građana Bosne i Hercegovine, te suvereniteta i teritorijalnog integriteta zemlje. Oni podsjećaju da same izjave i diplomatski apeli nisu više dovoljni, te je neophodna konkretna akcija koja bi uključivala brzu mobilizaciju snaga NATO-a i dodatne trupe iz zemalja članica EU. Na taj način bi se pokazala odlučnost međunarodne zajednice u obrani unutarnje sigurnosti BiH.

Sprječavanje predstojećih izazova, poput onih koje je Dodik najavio, trebalo bi biti prioritet, poručuju iz DPC-a, umjesto da se sve snage usmjeravaju na teško ostvarive ciljeve poput reforme izbornog sistema. Dodaju da je odgovor na zajedničku ucjenu koju provode Dragan Čović i Milorad Dodik morao biti brži i odlučniji.

DPC dalje objašnjava da je Brčko distrikt od strateškog značaja za sprječavanje otcjepljenja Republike Srpske. Zbog toga pozivaju na hitno raspoređivanje NATO i EU snaga u tom području, jer bi to bio ključni potez u sprječavanju bilo kakvih separatističkih koraka.

Također, DPC predlaže da EU i NATO preuzmu kontrolu nad zračnim prostorom Bosne i Hercegovine. Prema njihovom mišljenju, takav korak bio bi odlučujuć za odvraćanje “Dodikovih prijatelja” od mogućnosti pružanja podrške njegovim planovima. Vjeruju da bi ovaj potez potpuno izmijenio dinamiku situacije, pokazujući spremnost za obranu integriteta zemlje i osiguranje dugoročne stabilnosti.

Zaključujući, DPC apelira da se na ovaj problem ne gleda samo kroz moralnu prizmu, već i kroz pravne obaveze koje su EU i NATO preuzeli prema Bosni i Hercegovini. Ovaj apel služi kao podsjetnik da su potrebni ne samo riječi, već konkretni koraci kako bi se održala stabilnost i spriječile buduće krize.

Istovremeno, iz DPC-a naglašavaju da bi raspoređivanje snaga u Brčkom i kontrola zračnog prostora imala širi efekat na sigurnost cijelog Balkana. Pokazivanje odlučnosti u ovom trenutku poslalo bi poruku ne samo Dodiku, već i drugim akterima koji bi mogli imati slične separatističke ambicije. Osnaženje prisustva NATO-a i EU imalo bi preventivnu ulogu i moglo bi spriječiti eskalaciju situacije u BiH.

DPC zaključuje da je ovo više od samog političkog pitanja – radi se o održavanju mira i stabilnosti u regiji. Podsjećaju da je čuvrsta i pravovremena akcija međunarodne zajednice obaveza prema građanima Bosne i Hercegovine, koji su već prošli kroz teške periode konflikata. Potrebno je povjerenje u međunarodne institucije koje bi pokazale da su spremne ispuniti svoje obaveze i spriječiti nove sukobe.

DPC dalje objašnjava da je Brčko distrikt od strateškog značaja za sprječavanje otcjepljenja Republike Srpske. Zbog toga pozivaju na hitno raspoređivanje NATO i EU snaga u tom području, jer bi to bio ključni potez u sprječavanju bilo kakvih separatističkih koraka.

Također, DPC predlaže da EU i NATO preuzmu kontrolu nad zračnim prostorom Bosne i Hercegovine. Prema njihovom mišljenju, takav korak bio bi odlučujuć za odvraćanje “Dodikovih prijatelja” od bilo kakvih poteza koji bi destabilizirali regiju i pružili podršku Dodikovim planovima.

 

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here