U uvodu se vidi da Nebojša Vukanović, vođa stranke Lista za pravdu i red, upozorava na alarmantno stanje infrastrukture u istočnoj Hercegovini. Vukanović je tokom obilaska graničnih područja BiH, Crne Gore i Hrvatske snimio niz video priloga kojima pokazuje koliko je ovaj dio zemlje zabačen i nerazvijen. Za razliku od regiona u kojem raste izgradnja motornih puteva, Hercegovina ostaje izolovana i bez značajnih saobraćajnih veza.
U razradi, on jasno naglašava da susjedne zemlje ulažu milijune:
-
Srbija je izgradila auto‑put do Požege
-
Hrvatska gradi dionice prema Dubrovniku
-
Federacija BiH radi na koridoru 5C kroz dolinu Neretve
-
Crna Gora gradi brze ceste prema Nikšiću, Šćepan Polju i Plužinama
Međutim, kako Vukanović ističe, u području Republike Srpske putevi su mahom makadamski, mostovi dotrajali, a saobraćajni pravci uski i nesigurni. U toj regiji, kaže on, samo se “javno busaju u prsa srpstvom i lažnim nacionalizmom”, dok narod za to ne dobija ništa – osim što stagnira i biva gurnut natrag u 19. vijek.
Posebnu pažnju Vukanović posvećuje usporedbi ulaganja Hrvatske u općini Ravno, gdje se investiraju desetine miliona iako tamo živi tek stotinjak hrvatskih porodica. U istom trenu, vlasti RS zanemaruju veće krajeve Hercegovine. Podsjeća na tragediju iz januara 2015. kada se autobus survao u provaliju uslijed urušavanja puta, a dvije studentice su poginule. Iako je prošlo deset godina, ništa nije učinjeno oko sigurnosnih poboljšanja tog puta.
Dalje, ističe da je u posljednjih sedamnaest godina, otkako se bavi novinarstvom, upozoravao na neophodnost radova. U tom periodu su radovi na tunelu Čemerno i nekoliko dionica pokrenuti tek nakon snažnog pritiska javnosti. Sada se, upozorava, ako se uskoro ne pristupi ozbiljnoj rekonstrukciji puteva na sledećim pravcima:
-
Gacko – Tjentište
-
Šćepan Polje – Foča
-
Trebinje – Ljubinje
-
Gacko – Nevesinje
-
Trebinje – Nikšić
… ljudi će napustiti te krajeve, privreda će se ugasiti, a Hercegovina nastaviti svoj tihi nestanak.
U zaključnom dijelu Vukanović najavljuje radikalne mjere ukoliko se situacija brzo ne promijeni. Kako ističe, novčani apel i dijalog s vlašću nisu urođeni plodom — pa stoga na kraju turističke sezone, planira pokretanje višedržavnih protesta:
-
blokade puteva širom Hercegovine
-
blokade ispred sjedišta Puteva RS i
-
blokade ispred Vlade RS u Banjoj Luci
Poručuje da je “sa ovom vlašću se drugačije ne može”: svaki dosadašnji apel ostao je uzaludan, pa se nametnula potreba da se sva demokratska sredstva iskoriste u borbi protiv dugogodišnje discriminacije, izolacije i maćehinskog odnosa centralne političke moći prema Hercegovini.
Čitav tekst oslikava Vukanovićevu borbu protiv sistemskog nepravdenog odnosa prema ovom regionu. On koristi argumentaciju ukratko predstavljenu kroz:
-
poređenje regionalnih infrastrukturnih projekata
-
istorijska ulaganja Hrvatske i Crne Gore
-
neispunjena obećanja vlasti RS
-
činjeničnu tragediju iz 2015.
-
konkretne rute koje traže hitnu intervenciju
Isto tako, njegova oštra reakcija na ignorisanje Hercegovine od strane vlasti uvodi u fokus ozbiljan politički preokret: od pasivnog upozorenja do javnog pritiska putem blokada. Vukanović jasno poručuje – ukoliko vlast ne provede konkretne infrastrukturne projekte u pomenutim pravcima, Hercegovina će izgubiti stanovništvo, ekonomsku perspektivu i identitet.
U konačnici, njegova vizija uključuje ne samo rupe na cestama, nego i rupe u političkom sistemu koji dozvoljava zanemarivanje velikih regionalnih zajednica. Ovim izlaganjem, Vukanović ne traži samo puteve: zahtijeva da Hercegovina dobije ono što tri desetljeća nije — perspektivu, ravnopravnost i konkretan odnos vlasti prema svom narodu, kroz vidljive i opipljive rezultate.
Ovim sistemskim potezima i najavom blokada, lider Liste za pravdu i red jasno šalje poruku: bez dijaloga i ulaganja, Hercegovina neće šutiti.
Osim što insistira na hitnim infrastrukturnim rješenjima, Vukanović svojom retorikom pokušava probuditi i širu građansku svijest o važnosti ravnomjernog razvoja svih dijelova Republike Srpske. Ne radi se, kako ističe, samo o putevima i asfaltu – već o dostojanstvu, pravu na jednak tretman i borbi protiv zaborava. Ukoliko se vlasti ogluše o zahtjeve i zanemare probleme koji decenijama unazad pogađaju istok Hercegovine, najavljene blokade neće biti samo čin otpora, već i simbol jedne duboke frustracije i kolektivnog vapaja za pravdom i jednakim pravom na život dostojan čovjeka.