Poskupljenja u Njemačkoj: Maslac, kafa i grijanje među najvećim udarcima za budžet

U novembru, potrošači u Njemačkoj suočili su se s osjetnim rastom cijena, pri čemu je poskupljenje maslaca posebno privuklo pažnju. Prema Saveznom uredu za statistiku, nijedna druga namirnica nije zabilježila tako značajan rast cijene.

Kafa na povijesnim maksimumima

Ljubitelji kafe također su osjetili pritisak. Cijena ovog napitka dostigla je najvišu razinu u posljednjih 50 godina, a očekuju se daljnja poskupljenja. Razlozi su klimatske promjene koje pogađaju glavne proizvođače kafe – Brazil se suočava s ekstremnim sušama, dok su Vijetnam, drugi najveći svjetski proizvođač, pogodile velike poplave.

Porast cijena drugih osnovnih namirnica

Znatno su poskupjeli i maslinovo ulje (+13.3%) te voćni sokovi (+11.2%). Međutim, postoje i dobre vijesti: cijene šećera i brašna su pale u odnosu na isti period prošle godine, i to za 23% (šećer) i 5.9% (brašno).

Rast cijena hrane usporava

Ukupno gledano, rast cijena hrane u novembru iznosio je 1.8% u odnosu na prošlu godinu, što je ispod ukupne inflacijske stope od 2.2%.

Grijanje i osiguranje značajno poskupjeli

Osim hrane, znatno su porasli troškovi grijanja i osiguranja. Vlasnici motornih vozila sada u prosjeku plaćaju 34.8% više za osiguranje, dok su korisnici toplane grijanja suočeni s povećanjem od 30.7%.

Cijene usluga i avionskih karata

Cijene usluga porasle su za 4% u odnosu na prošlu godinu, dok su međunarodne avionske karte skuplje za 10.5%.

Inflacija zabrinjava ESB

Europska centralna banka (ESB) nastoji smanjiti inflaciju na 2% u srednjem roku, ali visoka temeljna inflacija u eurozoni i dalje zabrinjava. Stručnjaci predviđaju da bi inflacija sljedeće godine mogla pasti zahvaljujući sporijem rastu troškova rada i slabijoj općoj gospodarskoj situaciji, što bi otežalo kompanijama prebacivanje povećanih troškova na potrošače.

U kontekstu usporavanja ekonomije, očekuje se da bi ESB mogao dodatno sniziti ključne kamatne stope kako bi olakšao situaciju.

Zaključak

Iako su određene cijene namirnica usporile rast, potrošači u Njemačkoj i dalje osjećaju teret inflacije, naročito zbog rasta cijena energenata, osiguranja i usluga. Daljnji ekonomski koraci ESB-a bit će ključni u stabilizaciji situacije prenosi hayat

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here