Nedžad Paloš: Primjer odgovornog poslodavca i borca protiv sive ekonomije

Diskusije o povećanju minimalne plate u Bosni i Hercegovini na 1.000 KM, koja je stupila na snagu 1. januara, otvorile su mnoga pitanja o ekonomskoj pravdi i radu na crno. Među glasovima koji se ističu svojim jasnim i hrabrim stavovima nalazi se Nedžad Paloš, vlasnik firme Robne kuće Centar iz Kalesije, koja se bavi proizvodnjom i prodajom namještaja.

Povećanje minimalca: Nedovoljno za dostojanstven život

Paloš je otvoreno podržao povećanje minimalca, ali smatra da 1.000 KM nije dovoljno. Prema njegovom mišljenju, minimalna plata bi trebala iznositi 1.500 KM, uz dodatke koji se često isplaćuju “u koverti”.

„Hiljadu KM je mala cifra propisana za poslodavce. Trebalo bi biti 1.500 KM, plus ono što se daje u koverti,“ naglašava Paloš.

Ovim izjavama Paloš ukazuje na realnost života u BiH, gdje siva ekonomija i neprijavljeni rad ugrožavaju prava radnika i urušavaju fiskalnu stabilnost države.

Problem sive ekonomije i fiskalne odgovornosti

Paloš vidi rad na crno kao sistemski problem koji se širi poput pandemije. Mnogi radnici su neprijavljeni, online prodaja je često neregulisana, a izdavanje fiskalnih računa nije u skladu sa zakonom. Kritikuje “divljaštvo” u svim sektorima privrede, uključujući i religijske zajednice, pozivajući na veću fiskalnu odgovornost i strožu regulaciju.

Paloš – poslodavac koji brine o radnicima i zajednici

Pored svojih kritika na sistem, Paloš je poznat po humanitarnim djelima i brizi za zaposlenike. Njegovi radnici uživaju benefite koji su rijetkost u BiH. Prošle godine, za Dan žena, organizovao je putovanje za uposlenice svoje firme u Rim, pokazujući da je briga za radnike daleko više od isplaćivanja plata.

Njegova posvećenost zajednici se ogleda i u brojnim projektima. Transformisao je divlju deponiju u Kalesiji u veliki dječiji park, donirao kompjutere i CNC mašine srednjoj školi, te opremio Hitnu pomoć.

Inspiracija za promjene u društvu

Nedžad Paloš je primjer kako poslodavac može biti predvodnik pozitivnih promjena. Njegova vizija pravednije ekonomije, uz odgovorno ponašanje prema radnicima i društvu, postavlja standarde koji inspirišu mnoge u Bosni i Hercegovini.

Dok se mnogi poslodavci suočavaju s izazovima povećanja minimalca, Paloš pokazuje da ulaganje u ljude i zajednicu nije samo obaveza, već i prilika za stvaranje bolje budućnosti prenosi hayat

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here