Nakon presude predsjedniku manjeg bh. entiteta RS, Miloradu Dodiku, pred Sudom Bosne i Hercegovine, situacija u političkom životu BiH značajno se usijala. Dodik je proglašen krivim zbog nepoštivanja odluka visokog predstavnika u BiH, što je izazvalo burne reakcije s njegove strane.

Njegova prva reakcija bila je iskrivljavanje činjenica, pokušavajući prikazati da presuda nije samo protiv njega lično, već i protiv cijelog entiteta RS i njegovih građana. Međutim, realnost je sasvim drugačija – presuda se odnosi isključivo na njega kao pojedinca. Ipak, kako bi skrenuo pažnju s vlastitih pravnih problema, organizovao je niz mitinga podrške, koji su se brzo pretvorili u mjesta gdje je psovao i vrijeđao sve koje je stigao, od političkih oponenata do međunarodnih predstavnika.
Eskalacija krize i neustavni potezi
Kada ni mitinzi nisu dali željeni efekat, Dodik je odlučio još agresivnije napasti institucije države. Kroz Narodnu skupštinu RS (NSRS) usvojeni su zakoni koji zabranjuju rad ključnih pravosudnih i sigurnosnih organa BiH na području RS-a, uključujući:
- Sud BiH
- Tužilaštvo BiH
- Visoko sudsko i tužilačko vijeće BiH (VSTV)
- Državnu agenciju za istrage i zaštitu (SIPA)
Ovi zakoni su stupili na snagu 6. marta, odmah nakon objave u Službenom glasniku RS. Ovim potezima, Dodik je ušao u otvoreni sukob sa Ustavom BiH, čime je faktički najavio pravni i politički sukob s državnim institucijama.
Dodikova poruka i odlazak u Srbiju
Na dan kada su ovi zakoni postali važeći, Dodik se obratio narodu RS-a, pokušavajući umanjiti tenzije izjavom da niko ne treba da se plaši, te da dok je on na vlasti, neće biti „gledanja preko nišana“. Međutim, ironija je u tome što je samo nekoliko sati nakon ovog govora napustio RS i otišao u Srbiju, gdje se sastao s predsjednikom Aleksandrom Vučićem.
Gubitak podrške u RS-u
Dodikove političke manipulacije i otvoreni sukobi sa državnim institucijama nisu naišli na odobravanje ni unutar samog RS-a. Okrenuli su mu leđa opozicija, ali i Veterani RS, koji su se jasno distancirali od njegovih poteza.
Pored toga, sve više građana javno izražava nezadovoljstvo njegovom politikom. Na društvenim mrežama, posebno na Redditu, mogu se pronaći komentari koji jasno pokazuju da ni narod RS-a više ne vjeruje u Dodikovu priču.
Reakcije građana RS-a
Među brojnim komentarima ističu se sljedeći stavovi:
- “Srbi neće ratovati za Dodika niti za ono što je ostalo od RS-a. Ja iz Banja Luke mogu potvrditi – propao je kao žeton, bar što se tiče podrške naroda.”
- “Nikada nisam imao problem s tim što na dokumentima piše BiH – to je činjenica i nema potrebe da se pravimo da nije tako.”
- “Dodik je okružen samo ljudima od interesa – ratnim profiterima i političkim preletačima. Njegova podrška je privid koji stvaraju mediji.”
Jedan korisnik Reddita je u dužoj objavi detaljno objasnio zašto narod RS-a više ne podržava Dodika. Naglasio je da se situacija u RS-u drastično pogoršala:
- Ekonomska kriza je ogromna, a RS se suočava sa bankrotom.
- Državni budžet opterećuju stranački kadrovi, dok obični građani jedva preživljavaju.
- Policija primjenjuje zakon selektivno, dok su djeca moćnika zaštićena čak i kada počine ozbiljne prekršaje.
- Zapadne sile neće dozvoliti novi rat u BiH, jer su njihove banke i kompanije već prisutne u zemlji i imaju ekonomske interese prenosi pressmediabih