Pitanje:
Es-selamu alejkum,
Da li žena ima pravo da odbije muža u postelji ukoliko ističe namasko vrijeme i zna da ne može stići uzeti gusul da bi klanjala namaz? Da li treba muža da zamoli da pričeka dok obavi namaz ili ne?
Odgovor:
Alejkumusselam ve rahmetullahi ve berekatuhu.
Žena ne samo da ima pravo, već joj je vadžib da odbije muža u takvoj situaciji. Muž je griješan ako zahtijeva intimni odnos znajući da će to ometati ženu u obavljanju namaza. Ako je muž fizički prisili na intimni odnos, žena nije griješna zbog neklanjanja namaza u njegovom vremenu. U tom slučaju, grijeh pada na muža. Žena može koristiti tejemum (suho čišćenje) kako bi klanjala prije isteka vremena za namaz.
Obaveza klanjanja namaza u njegovom vremenu
Namaz je vadžib klanjati unutar njegovog propisanog vremena, po idžmau (konsenzusu) učenjaka. Intimni odnos koji bi spriječio ženu da obavi namaz unutar tog vremena je haram, jer sve što vodi u haram također postaje haram. Obaveza žene da se odazove mužu u postelji ne odnosi se na situacije koje bi dovele do činjenja harama.
Izuzeci kada žena može odbiti muža
Postoji nekoliko situacija u kojima je ženi dozvoljeno da odbije muža u postelji:
- Namaz: Kada je vrijeme za namaz i žena zna da neće moći obaviti namaz na vrijeme ako pristane na intimni odnos.
- Mjesečno pranje: Kada žena ima menstruaciju.
- Bolest: Kada je žena bolesna i intimni odnos bi pogoršao njeno stanje.
Iako ovi izuzeci nisu spomenuti u hadisu koji govori o prijetnji ženi koja odbije muža u postelji, drugi šerijatski tekstovi ukazuju na ove izuzetke.
Pravilo “seddu zerai’a”
Činjenje nekog djela koje je u osnovi halal (poput intimnog odnosa) postaje haram ako vodi u haram (u ovom slučaju, sprečavanje obavljanja namaza). Ovo pravilo je poznato kao “seddu zerai’a” (zatvaranje puteva koji vode u haram). Fikhsko pravilo koje se odnosi na ovu situaciju glasi: “Ono što vodi u haram je haram.” Mnogi šerijatski tekstovi potvrđuju ovo pravilo.
Žena ima pravo, i obavezu, da odbije muža ako bi intimni odnos ometao obavljanje namaza unutar propisanog vremena. Muž koji insistira na intimnom odnosu u takvoj situaciji čini grijeh, dok žena, ako je prisiljena, nije griješna zbog propuštanja namaza. Njeno pravo da klanja namaz na vrijeme ima prioritet u ovoj situaciji, a Allah najbolje zna.