U političkom vrhu Republike Srpske uskoro bi moglo doći do značajnih promjena koje bi, sudeći prema trenutnim signalima, predstavljale novi strateški manevar lidera entiteta Milorada Dodika. Najave ukazuju na to da će se trenutni predsjednik Vlade RS Radovan Višković uskoro povući, a njegov nasljednik gotovo je izvjestan – riječ je o Željku Budimiru, aktuelnom ministru za naučnotehnološki razvoj i visoko obrazovanje.

Iako se ovo mnogima ne čini kao iznenađenje, pozadina ove odluke otkriva dublju političku kalkulaciju. Budimir se već duže vrijeme smatra jednim od najodanijih Dodikovih saradnika, a njegova politička karijera usko je povezana sa vrhom vlasti. Njegovo potencijalno imenovanje na čelo entitetske vlade tumači se kao logičan korak u procesu Dodikovog redefinisanja političkog kadra u RS.

Zanimljivo je i to da se Budimir ne nalazi na američkoj “Crnoj listi” poznatoj kao OFAC, na kojoj se već nalazi veći broj Dodikovih najbližih saradnika, uključujući i Viškovića. Ova činjenica mogla bi biti ključni razlog zbog kojeg je Dodik odlučio da se počne distancirati od kompromitovanih kadrova, nastojeći sačuvati međunarodni manevarski prostor, posebno u svjetlu brojnih pritisaka koji dolaze sa Zapada.

Tokom posljednjih mjeseci, Budimir je više puta boravio u Rusiji, gdje je često putovao kao dio Dodikove delegacije. Njegovi bliski odnosi s ruskim političkim strukturama dodatno ga pozicioniraju kao osobu od povjerenja u kontekstu Dodikove geopolitičke orijentacije, koja se već godinama oslanja na istočne saveznike.

U samom Savezu nezavisnih socijaldemokrata (SNSD), vlada stanje napetosti i neizvjesnosti. Izvori bliski stranci tvrde da su članovi stranačkog vrha zabrinuti zbog Dodikovih iznenadnih odluka i mogućih “čistki”. Atmosferu dodatno pogoršava osjećaj da niko nije siguran u svoje pozicije, jer Dodik – prema tvrdnjama pojedinaca iz stranke – nije oklevao da se “odrekne” svojih dugogodišnjih saradnika kada je to bilo u njegovom interesu.

Navodi novinara Slobodana Vaskovića dodatno pojačavaju osjećaj političke nesigurnosti. On ističe da Dodik djeluje potpuno autonomno unutar stranke, da ga ne dotiče stanje haosa koje se širi među njegovim saradnicima, te da uprkos svemu i dalje ima čvrstu kontrolu nad strankom i njenim ključnim strukturama.

U pozadini ovog manevra moguće je uočiti nekoliko motiva:

  • Održavanje unutrašnje stabilnosti SNSD-a, kroz uklanjanje onih koji su postali politički teret.

  • Pokazivanje spremnosti za “reformu” kadrovske politike, kako bi se stvorio privid odgovora na međunarodne pritiske.

  • Dugoročna strategija očuvanja vlasti, kroz promociju mlađih ili manje kompromitovanih kadrova poput Budimira.

Iako ni Budimir nije lišen kontroverzi, njegova trenutna “čistost” u očima zapadnih aktera Dodiku daje određeni prostor za diplomatsko balansiranje. U isto vrijeme, njegovom lojalnošću lider SNSD-a osigurava sebi političku sigurnost u vrhu izvršne vlasti entiteta.

Treba imati na umu da ovo nije prvi put da Dodik iznenada mijenja ključne pozicije u institucijama RS. Međutim, ovaj put njegov potez ima dodatnu težinu jer dolazi u kontekstu međunarodnih sankcija, sve izraženije unutrašnje destabilizacije i narušenih odnosa sa zapadnim ambasadama. Zato promjena na čelu Vlade može biti više od pukog kadrovskog zahvata – ona je signal promjene taktike.

Na kraju, postavlja se pitanje: hoće li se Budimir, ukoliko bude imenovan, profilisati kao nezavisni politički akter ili će ostati samo još jedan produžetak Dodikove političke volje? Ako dosadašnje Dodikove prakse posluže kao pokazatelj, nije vjerovatno da će mu ostaviti mnogo prostora za samostalnost. Međutim, tek predstojeći mjeseci će pokazati da li je riječ o istinskom strateškom zaokretu ili samo o još jednoj epizodi kontrole unutar režima.

U konačnici, predstojeće promjene u vrhu vlasti Republike Srpske ne treba posmatrati samo kao personalne zamjene, već kao dio šireg političkog manevrisanja koje Milorad Dodik koristi za očuvanje svoje moći u složenim unutrašnjim i međunarodnim okolnostima. Kako će javnost reagovati na imenovanje Budimira i da li će ovaj potez zaista donijeti političku stabilnost ili produbiti podjele unutar SNSD-a, ostaje da se vidi. No jedno je sigurno – Dodik i dalje zadržava punu kontrolu nad političkom scenom RS-a, pažljivo birajući lojalne kadrove dok se prilagođava sve izazovnijem kontekstu u kojem djeluje.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here