Kada pokušamo razumjeti zašto nas drugi ljudi toliko ljute, trebali bismo sebi reći: “Moj mozak me često zavarava.”

Šta to znači? Brza lekcija iz nauke: svakodnevno primamo ogromne količine informacija, a kada bismo ih sve precizno procesuirali, naš um bi bio preopterećen. Da bismo sačuvali mentalno zdravlje, naš mozak filtrira, izobličava i briše mnoge informacije. Ovo je obično korisno, ali može dovesti do problema kada vjerujemo da imamo sve potrebne informacije.

Nismo savršeni kao Allah; nismo El Besir (Svevideći) niti El-Alim (Sveznajući). Mi smo samo ljudska bića, ograničenih sposobnosti. Iako nam se ponekad čini da znamo sve, to jednostavno nije tako.

Evo nekoliko trikova uma koje bismo trebali imati na umu kada osjetimo ljutnju ili kada se neko naljuti na nas:

  1. Mozak obraća pažnju samo na ono što je ‘pogrešno’

    Naš mozak je dizajniran da bude efikasan, pa nas ne obavještava o dobrim stvarima koje se dešavaju cijelo vrijeme. Na primjer, ako je temperatura ugodna, mozak nam to neće naglašavati. Ali, ako postane previše hladno ili vruće, odmah ćemo to primijetiti jer to može ugroziti našu sigurnost.

    Da bismo neutralisali ovu sklonost fokusa na negativno, trebali bismo trenirati um da se češće fokusira na blagodati i ono što je ispravno kroz šukr (zahvalnost Allahu). Prakticirajte svakodnevnu zahvalnost za male i velike stvari.

  2. Kako fokusiranje na negativno može dovesti do netačne ljutnje:

    Ako vaš supružnik uradi 100 dobrih stvari za vas, vaš mozak to možda neće primijetiti. Ali, ako uradi jednu stvar pogrešno, odmah ćete na to obratiti pažnju. Kada se dogodi nešto negativno, podsjetite se da je vaš mozak programiran da reaguje na negativnosti, dok pozitivne stvari često prolaze nezapaženo. Učite iz ajeta: “A ako prema njima odvratnost osjetite, moguće je da je baš u onome prema čemu odvratnost osjećate Allah veliko dobro dao.” (en-Nisa, 19)

  3. Popunjavanje praznina

    Mozak ne voli praznine u informacijama, pa ih popunjava pričama. Na primjer, ako ne dobijete očekivani poziv, mozak može zaključiti da je vaš prijatelj ljut na vas. Ali, razmotrite druge mogućnosti: možda je zaspao, možda mu je baterija prazna ili nije znao da očekujete poziv.

  4. Kako maštanje može podstaći ljutnju:

    Ne možemo isključiti svoju maštu, ali možemo pokušati proširiti svoje razmišljanje. Umjesto da se fokusiramo na jednu negativnu situaciju, razmislimo o pet drugih mogućih scenarija u kojima su namjere bile dobre.

Dakle, umjesto da brzo reagujemo na ono što naš mozak interpretira kao negativno, trebali bismo prakticirati strpljenje, širiti svoj fokus na pozitivne aspekte i razmotriti različite mogućnosti. Na taj način ćemo smanjiti ljutnju i izbjeći nepotrebne konflikte.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here