U Sarajevu je danas boravila visoka delegacija američke administracije, predvođena pomoćnikom državnog sekretara za Evropu Brendonom Henrahanom i njegovim zamjenikom Markom Flemingom. Njihova posjeta, iako zvanično opisana kao dio redovnih diplomatskih kontakata, pokrenula je niz spekulacija u vezi sa stvarnim povodom dolaska. Naime, iza zatvorenih vrata, kako se tvrdi u političkim krugovima, mogla bi se razmatrati i mogućnost političkog povlačenja Milorada Dodika, dugogodišnjeg lidera SNSD-a i jednog od ključnih aktera na političkoj sceni Republike Srpske.
Tokom boravka u Sarajevu, američka delegacija se sastala s tročlanim Predsjedništvom BiH, u kojem su Željka Cvijanović, Denis Bećirović i Željko Komšić. Iako sadržaj razgovora nije objavljen u javnosti, brojni politički analitičari smatraju da posjeta nosi ozbiljan simbolički značaj, te da je riječ o najvišoj posjeti SAD Bosni i Hercegovini od dolaska nove administracije u Washington.
Jedan od istaknutih stručnjaka za međunarodne odnose, Srećko Đukić, istakao je da ova posjeta signalizira ponovno interesovanje SAD-a za situaciju u BiH. On smatra da je BiH trenutno predmet analize, a ova faza predstavlja “snimanje stanja”, koje bi moglo oblikovati američku politiku prema regiji u narednim godinama. Prema Đukiću, ne treba očekivati radikalne promjene odmah, jer BiH i zapadni Balkan još nisu među ključnim geopolitičkim prioritetima Washingtona. Međutim, procjene i kontakti koji se sada uspostavljaju biće osnova za buduće korake.
Zanimljivo je da se, kako tvrde izvori bliski diplomatskim krugovima, planira i poseban razgovor sa Željkom Cvijanović, koju Amerikanci sve otvorenije posmatraju kao moguću zamjenu za Dodika na čelu SNSD-a. Cvijanović bi, prema tom scenariju, mogla biti “prihvatljivo lice” koje bi preuzelo političku odgovornost, ali bez Dodikove političke oštrine i konfliktnog stila.
Politička analitičarka Ivana Marić izrazila je mišljenje da bi Dodik, da je imao političku mudrost, sam ponudio ostavku i odstupio iz vrha stranke. Ona smatra da se lider SNSD-a suočava s političkim zidom, jer svaki njegov naredni potez ima potencijal da dodatno destabilizuje i njega lično, ali i njegovu stranku i širu političku strukturu Republike Srpske. Marić je također naglasila da je Dodik svojim ponašanjem postao faktor političke nestabilnosti, te da donosi odluke koje su protivustavne, dok istovremeno priznaje institucije BiH kada to njemu odgovara – poput pojavljivanja pred Sudom BiH, iako ga inače ne priznaje.
Ukoliko dođe do njegovog povlačenja, Ivana Marić ne isključuje mogućnost da Dodik i dalje pokušava da zadrži kontrolu nad strankom iz pozadine. Ona podsjeća da je on sistematski eliminisao sve stranačke ličnosti koje su imale samostalnu političku težinu, ostavljajući u vrhu SNSD-a samo one koji su mu lojalni bezrezervno.
U vezi sa mogućom rekonstrukcijom političkog vrha SNSD-a, može se izdvojiti nekoliko ključnih implikacija ove posjete:
-
Amerikanci pokazuju interes za unutrašnje političke tokove Republike Srpske, posebno u kontekstu stabilnosti BiH.
-
Dodik je pod političkim i pravnim pritiskom, a njegovo moguće povlačenje moglo bi otvoriti prostor za unutrašnje restrukturiranje stranke.
-
Željka Cvijanović se nameće kao figura kompromisa, sposobna da premosti komunikaciju između domaćih aktera i međunarodne zajednice.
-
Odluke koje se donose sada oblikovaće politički pejzaž BiH u naredne četiri godine, uključujući odnose s međunarodnim partnerima.
Ukoliko se spekulacije pokažu tačnim, i ako Dodik zaista odluči da se povuče ili bude politički neutralisan kroz zakulisne dogovore, to bi moglo značiti početak nove faze u funkcionisanju političkog sistema Republike Srpske i šire. Ovakav razvoj događaja vjerovatno bi naišao na različite reakcije unutar entiteta, ali i šireg regionalnog okruženja, koje pažljivo prati poteze američke administracije.
U konačnici, bez obzira da li je cilj delegacije bio formalno predstavljanje politike nove američke administracije ili priprema terena za dublje promjene, jasno je da Washington ne zanemaruje potencijalne izvore krize na Balkanu. A kako pokazuje ova posjeta – niti ignorira pitanje ko će ubuduće voditi ključne političke aktere u BiH.
Hvala Vam na čitanju.