Kompanija Apple izazvala je veliku pažnju korisnika širom svijeta nakon što je objavila video na svom YouTube kanalu, u kojem na suptilan, ali jasan način poziva korisnike da se odreknu jednog od najkorištenijih internetskih pretraživača – Google Chroma. Iako Google nije eksplicitno imenovan, poruka videa je dovoljno jasna da bi bila prepoznata kao direktna kritika njegovih praksi praćenja korisnika putem tzv. kolačića trećih strana. Ova poruka je posebno usmjerena ka skoro dvije milijarde korisnika iPhonea, upozoravajući ih da je njihova digitalna privatnost ozbiljno ugrožena ukoliko nastave koristiti taj pretraživač.
Ono što je dodatno potaknulo ovu kontroverzu jeste nedavna odluka Googlea da se povuče iz ranije najave o ukidanju kolačića trećih strana u Chrome pretraživaču. Iako su prvobitno tvrdili da rade na zamjeni tog sistema nečim što bi bilo više u skladu sa privatnošću korisnika, planovi su propali pod pritiskom oglašivačke industrije, koja je izrazila zabrinutost da bi nove tehnologije smanjile prostor za konkurenciju i otežale ciljanje oglasa.
Kolačići trećih strana predstavljaju digitalni alat koji web stranice i marketinške kompanije koriste kako bi pratili korisnikovo ponašanje na internetu. Njihova funkcija je da sakupljaju informacije o:
-
Web stranicama koje korisnik posjećuje;
-
Proizvodima koje pretražuje i kupuje;
-
Vremenu provedenom na određenim portalima;
-
Interesima koji se mogu izvući iz ponašanja na internetu.
Sve ove informacije pomažu oglašivačima da kreiraju detaljan profil korisnika, koji uključuje podatke o njegovim navikama, lokaciji, starosnoj dobi, preferencijama i drugim ličnim aspektima. Iako se često ističe da kolačići ne pohranjuju osjetljive podatke kao što su brojevi bankovnih računa, oni mogu registrovati da ste, primjerice, posjetili određenu banku, koliko dugo ste se zadržali na njenoj web stranici i koje sekcije ste pregledali. Te informacije potom mogu biti korištene za stvaranje digitalnog otiska koji je lako upotrebljiv u različite svrhe, najčešće komercijalne.

Apple se ovom situacijom koristi da dodatno istakne vlastiti pretraživač – Safari, koji je opisan kao “zaista privatan pretraživač”. U promotivnom videu pod nazivom “Flock”, simbolički se prikazuje kako korisnici iPhonea pokušavaju pobjeći od stalnog digitalnog nadzora, predstavljenog kroz nadzorne kamere koje eksplodiraju kada korisnik konačno odabere Safari. Ova metafora jasno sugerira da prelazak na Safari prekida lanac praćenja, dajući korisnicima osjećaj kontrole nad vlastitom privatnošću.
Naziv videa nije slučajan – on se direktno osvrće na Googleov nekadašnji pokušaj zamjene kolačića tehnologijom koja je nosila ime FLoC (Federated Learning of Cohorts), odnosno Skupno učenje zajednica. Ta tehnologija je trebala grupirati korisnike u kategorije na osnovu njihovog ponašanja, ali bez direktnog praćenja pojedinaca. Ipak, mnogi su ovaj pristup smatrali jednako invazivnim kao i klasični kolačići.
Apple naglašava nekoliko prednosti Safari pretraživača:
-
Automatsko blokiranje kolačića trećih strana, bez potrebe za dodatnim podešavanjima.
-
Poboljšana zaštita od praćenja, uključujući sprječavanje web stranica da prate korisnika kroz više sesija i stranica.
-
Manja količina prikupljenih podataka, što znači da Apple ne koristi privatne informacije korisnika u komercijalne svrhe.
-
Incognito mod, koji u kombinaciji s osnovnim postavkama dodatno jača privatnost.
Nasuprot tome, korisnici Chromea koji žele spriječiti praćenje moraju ručno brisati kolačiće ili koristiti privatni način rada, što većina ne radi redovno. Problematično je i to što su informacije koje se prikupe tokom korištenja Chroma često ustupljene ili čak prodavane različitim kompanijama za oglašavanje, analitiku i data brokere. Riječ je o poslovnim subjektima čiji je osnovni cilj monetizacija ličnih podataka korisnika.
Zaključno, iako Google pokušava opravdati zadržavanje kolačića tvrdnjama o korisničkom iskustvu i kvaliteti usluge, realnost je da su komercijalni interesi često ispred brige o privatnosti. Apple koristi ovu činjenicu da istakne vlastitu politiku koja je, barem na papiru, više usmjerena ka zaštiti korisnika.
Korisnicima se preporučuje da budu svjesni digitalnog traga koji ostavljaju prilikom surfanja internetom, te da biraju alate koji im pružaju veću kontrolu nad vlastitim informacijama. Odluka o tome koji će pretraživač koristiti može imati značajan utjecaj na nivo njihove digitalne sigurnosti i privatnosti prenosi pressmediabih