Peticija koju je pokrenuo Damir Jukić, direktor Javne ustanove Penzionerski dom u Zeničko-dobojskom kantonu i vijećnik u Općinskom vijeću Žepča, dobila je veliki odziv privrednika iz cijele Federacije Bosne i Hercegovine. Peticija je postavljena na web stranicu peticijaonline.com i ima za cilj smanjenje doprinosa na plaće, jer su prema mišljenju Jukića, ovi doprinosi najveći u Evropi. Do sada je peticiju potpisalo više od 1.100 privrednika, a broj potpisnika raste svakim danom. U izjavi za Fenu, Jukić je istakao da je peticija podrška najavljenim protestima koji će biti održani ispred zgrade Vlade Federacije BiH 5. januara, a trajat će od 5 do 12 sati.

Glavni cilj peticije je podizanje minimalne plaće na 1.000 KM, ali s paralelnim smanjenjem visine doprinosa koji prema mišljenju privrednika nepovoljno utječu na poslovanje. Jukić smatra da će odluka Vlade Federacije o povećanju minimalne plaće, koja je uz linearnu dinamiku, ugroziti opstojnost mnogih samofinancirajućih ustanova, poput njegovog Penzionerskog doma, koji nisu na budžetu, već se financiraju od svojih prihoda. On naglašava da povećanje minimalne plaće, bez odgovarajuće reforme u sistemu doprinosa, može dovesti do velikih problema u sektoru.

Peticija se može potpisivati do kraja januara, a nakon toga će biti proslijeđena Parlamentu FBiH i Vlasti Federacije BiH. Osim toga, privrednici iz cijele Federacije organizirali su se u Viber grupu pod nazivom ‘Privrednici Federacije’, koja broji više od 8.000 članova. U toj grupi se upozorava na štetne posljedice koje će imati povećanje minimalne plaće na dugoročni ekonomski rast i razvoj zemlje.

Tijekom proteklih nekoliko dana, privrednici su izrazili duboko nezadovoljstvo, smatrajući da će ova odluka imati negativne učinke na njihov sektor, a neki smatraju da je donesena u korist drugog bh. entiteta. Prema njihovom mišljenju, ove mjere, poput uredbi o zabrani pušenja na javnim mjestima i neradne nedjelje, te povećanja minimalne plaće, nisu usmjerene na poboljšanje situacije za radnike, već na povećanje pritiska na privredu FBiH. Zbog svega ovoga, planiraju organizirati masovne proteste pred Vladom Federacije, koji će se održati pod sloganom ‘Pet do dvanaest’ jer smatraju da je situacija vrlo hitna.

U razgovoru s Jasminom Begićem, jednim od administratora ove grupe i privrednikom iz Maglaja, on je naglasio da Vlada Federacije djeluje u vlastitu korist, a ne u korist radnika. Prema Begiću, povećanje plaće na 1.000 KM neće imati željeni učinak, jer će država odmah uzeti značajan postotak od tog iznosa kroz doprinose i poreze. Na primjer, ako radnik zaradi 1.700 KM, a država uzme 700 KM kroz poreze i doprinose, radnik na kraju dobije samo 1.000 KM. Dodatno, kada kupuje potrepštine za kuću, država uzima još 17% od tih 1.000 KM, čime se opterećenje na radnika zapravo povećava.

Dok privrednici upozoravaju na opasnosti, Vlada Federacije BiH priznaje da će povećanje minimalne plaće pozitivno utjecati na povećanje prihoda u Fond PIO, jer će veći dio plaće biti oporezivan. Adnan Delić, federalni ministar za rad i socijalnu politiku, rekao je da je potrebno da i poslodavci, kao i radnici, podnesu određeni teret kako bi se ostvario napredak u društvu.

Međutim, privrednici smatraju da će ove mjere uzrokovati masovna otpuštanja radnika, a time i usporavanje rasta privrede. Smatraju da su ove mjere zapravo inspirirane izvanjskim interesima, navodeći da su takve politike dolazile iz Beograda i Zagreba, kao i da postoji jaka uvozna lobi koja utječe na ekonomske odluke u BiH. Ovaj uvozni lobi, prema mišljenju privrednika, potkopava domaću proizvodnju i ekonomski rast u FBiH.

Zaključno, peticija koja zahtijeva smanjenje doprinosa i podršku za povećanje minimalne plaće na 1.000 KM bez dodatnog opterećenja na radnike i privrednike, postala je ključna tema u Federalnoj vladi i među privrednicima. Odluke koje će biti donesene u narednim danima, uključujući najavljene proteste, pokazat će kako će se dalje razvijati politička i ekonomska situacija u Federaciji BiH i kako će se ove promjene odraziti na privredni sektor i radnu snagu zemlje.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here