Pokret “Kreni-promeni” podnio je krivičnu prijavu protiv predsjednika Republike Srbije, Aleksandra Vučića, optužujući ga za podstrekavanje na nasilje. Prijava je uslijedila nakon incidenta u kojem je, tokom blokade blizu Mašinskog fakulteta, vozač automobilom udario jednu studentkinju. Ovaj događaj je pokrenuo ozbiljne optužbe prema Vučiću, koji je, prema tvrdnjama Pokreta, svojim izjavama umanjivao odgovornost vozača i na neki način ohrabrivao nasilje protiv studenata koji su mirno izražavali svoje stavove. Pokret smatra da je Vučić svojim ponašanjem stvorio atmosferu straha i nasilja, što ugrožava temeljna ljudska prava građana, a naročito studenata.
Prema izjavama iz Pokreta, ovo nije prvi put da predsjednik Vučić svojim ponašanjem ili izjavama doprinosi stvaranju nasilne atmosfere. Pored incidenta sa studentkinjom, Pokret “Kreni-promeni” se poziva i na raniji slučaj, kada je vozilo pregazilo članove Beogradske filharmonije, što je također izazvalo javne osude i reakcije. Pokret tvrdi da Vučić, koristeći nacionalne medije i frekvencije, širi poruke koje mogu izazvati nasilje i stvoriti stanje nesigurnosti među građanima. Smatraju da takvi postupci ne smiju proći bez odgovarajuće reakcije, te traže da Tužilaštvo reaguje i osigura pravdu za sve građane, posebno studente, koji su postali meta nasilja i zloupotrebe moći.
Pokret je jasno naglasio da ovakve izjave i ponašanja ne bi smjela ostati bez posljedica, jer ne samo da ugrožavaju sigurnost građana, već i podrivaju osnovna ljudska prava. Upozoravaju da je odgovornost Tužilaštva da zaštiti građane, a naročito studente, koji su, prema njihovim tvrdnjama, već nekoliko puta bili izloženi nasilju potaknutom izjavama najviših državnih zvaničnika. Pokret ističe da je važno poduzeti mjere koje će onemogućiti daljnje širenje atmosfere straha, nasilja i zloupotrebe vlasti.
Osim prijave za podstrekavanje na nasilje, “Kreni-promeni” je podnio i još jednu prijavu zbog navodne korupcije. Naime, prijavljena je rekonstrukcija željezničke stanice u Novom Sadu, koja je prema Pokretu bila predmet korupcijske afere u iznosu od 65 miliona eura. U ovoj prijavi, osim Vučića, uključeni su i premijerka Ana Brnabić te gradonačelnik Novog Sada, Miloš Vučević, koji su, prema tvrdnjama Pokreta, odgovorni za ovu sumnjivu rekonstrukciju. Ova prijava je dio šireg napora da se razjasne navodne nepravilnosti u poslovima i projektima koje pokreću visoki političari, a koji često dolaze u fokus zbog svoje neprozirnosti i mogućih korupcijskih radnji.
U ovom kontekstu, Pokret “Kreni-promeni” ističe važnost borbe protiv korupcije, posebno kada se radi o javnim projektima i novcu poreznih obveznika. Također, naglašavaju da je neophodno uputiti poziv Tužilaštvu da poduzme mjere za istragu i, ukoliko se utvrdi opravdanost prijava, poduzme odgovarajuće pravne korake protiv odgovornih. Iako se prijave odnose na različite aspekte vlasti i političkog djelovanja, Pokret smatra da se oba slučaja u suštini temelje na zloupotrebi moći koja bi trebala biti sankcionirana kako bi se očuvala vladavina prava i povjerenje građana u institucije.
Zaključno, prijave koje je podnio Pokret “Kreni-promeni” ne samo da ukazuju na ozbiljne optužbe protiv najviših državnih zvaničnika, već i na širu političku klimu u kojoj se, prema njihovom mišljenju, narušavaju osnovne vrijednosti demokratije, sigurnosti i vladavine prava. Ove prijave, bilo da se odnose na nasilje ili korupciju, odražavaju sve veći jaz između građana i vlasti, te pozivaju na nužno djelovanje pravosudnih organa kako bi se očuvala pravda i sigurnost u zemlji.