U kontekstu sve češćih političkih napetosti i sigurnosnih izazova u Bosni i Hercegovini, najnoviji potez ministra odbrane Zukana Heleza (SDP) dodatno je rasplamsao pažnju javnosti i otvorio niz pravnih i institucionalnih pitanja. Helez je odlučno reagovao zabranivši trojici visokih zvaničnika Republike Srpske — Miloradu Dodiku, Nenadu Stevandiću i Radovanu Viškoviću — pristup vojnim lokacijama pod kontrolom Oružanih snaga Bosne i Hercegovine (OSBiH).

Ova mjera nije simboličnog karaktera, već konkretna zabrana koja je, prema riječima ministra, formalno izdata načelniku Zajedničkog štaba OSBiH, uz naredbu da se pomenutim osobama ni pod kojim okolnostima ne dozvoli ulazak na bilo koju vojnu lokaciju.

U kontekstu ove odluke posebno se ističe vremenski okvir – zabrana je izrečena neposredno uoči obilježavanja Dana Vojske Republike Srpske (VRS), kao i godišnjice Trećeg pješadijskog (RS) puka OSBiH, čije je obilježavanje planirano za ponedjeljak, 12. maja, u kasarni Kozara u Banjoj Luci.

Ova manifestacija, koja redovno izaziva polemike u bh. javnosti, i ranije je bila poprište političkih tenzija, s obzirom na to da Treći pješadijski puk simbolički baštini tradiciju Vojske Republike Srpske — entitetske vojne formacije iz perioda rata. Dodik je, kao predsjednik entiteta RS, ranijih godina bio čest gost na ovim svečanostima, gdje je često koristio govornicu da pošalje političke poruke, koje su nerijetko bile u koliziji sa državnim institucijama Bosne i Hercegovine.

Zabrana prisustva najvišim funkcionerima RS-a na ovim događajima ima višestruko značenje:

  • Prvo, ona signalizira čvrstu odluku državnog Ministarstva odbrane da stane u zaštitu ustavno-pravnog poretka BiH.

  • Drugo, ukazuje na rastuću institucionalnu distancu između državnih i entitetskih vlasti, posebno u svjetlu nedavnih političkih i pravnih događanja.

  • Treće, pokazuje spremnost da se državne institucije suprotstave pojedincima protiv kojih su podignute optužnice ili koji su u bijegu od državnog pravosuđa.

Helez, koji je i ranije bio poznat po jasnim i direktnim izjavama, ovaj put je postupio odlučno, pozivajući se na zakonska ovlaštenja koja mu pripadaju kao ministru u Vijeću ministara BiH. Njegova naredba jasno stavlja do znanja da vojni objekti OSBiH nisu i ne mogu biti mjesto političkog promovisanja, pogotovo ne od strane osoba koje su pod istragom ili protiv kojih se vode sudski procesi prenosi pressmediabih

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here