Za tri dana započinje službena predizborna kampanja u Bosni i Hercegovini, ali već više od dvadeset godina građani su svjedoci uigranog modela gdje političke aktivnosti započinju mnogo prije službenog početka kampanje. Ova praksa nije izostala ni ove godine uoči lokalnih izbora. Političari iz susjednih zemalja također često prisustvuju skupovima kako bi podržali svoje političke saveznike u Bosni i Hercegovini, što dodatno komplikuje političku scenu.

Gostujući u emisiji “Novi dan”, Vehid Šehić, predsjednik strateškog odbora koalicije “Pod lupom” i bivši član CIK-a, te Dušan Janjić iz Foruma za etničke odnose iz Beograda, iznijeli su svoja mišljenja o aktuelnoj političkoj situaciji. Šehić je istakao da su izbori u Bosni i Hercegovini specifičan trenutak, često opisan kao “borba na život i smrt”. On tvrdi da je politička pozicija toliko primamljiva zbog moći koju pruža, a koja se često zloupotrebljava, dok materijalne beneficije koje dolaze s tim položajem čine sve još privlačnijim.

Šehić dalje pojašnjava kako bi analiza pokazala koliko je političara ostalo u politici još od 1996. godine, te koliko su finansijski profitirali, često na nemoralan način, bez ostavljanja pozitivnih rezultata koji bi koristili građanima. On naglašava da je visoki predstavnik u nekoliko navrata bio primoran da izmijeni i dopuni izborni zakon kako bi spriječio preuranjenu kampanju, koja je sada nezakonita. Zakon predviđa kazne od 3.000 do 30.000 KM za prekršitelje, ali Šehić se pita da li bi kazne trebale biti veće. On smatra da političari ulaze u politiku s ličnim i klijentelističkim motivima, te da novac za njih nije problem jer su u politiku ušli prvenstveno radi materijalne koristi. Smatra da bi bilo najbolje kada bi građani sankcionirali ovakvo ponašanje političara, jer bi to pokazalo da društvo sazrijeva.

Šehić također ističe važnost uvođenja novih tehnologija u izborni proces. On vjeruje da bi izbori 2026. godine trebali uključivati biometrijsku identifikaciju birača kako bi se spriječile manipulacije na biračkim mjestima, uključujući glasanje za više osoba ili poništavanje biračkih listića. Ovaj korak bi osigurao da izborni rezultati odražavaju stvarnu volju birača, a ne političkih subjekata.

Dušan Janjić je komentarisao sve češće posjete političara iz Srbije i Hrvatske određenim dijelovima Bosne i Hercegovine, bez zvaničnih susreta s institucijama države. On je istakao da se radi o dugogodišnjoj praksi bilateralnog staranja za određene entitete, što su političari poput Vučića i Plenkovića nastavili. Janjić smatra da će tek nakon lokalnih izbora biti jasno da li ove posjete predstavljaju dio šireg političkog dogovora.

Na kraju, Janjić primjećuje da ovakve aktivnosti služe kao dodatni podsticaj za političare poput Vučića, koji u Srbiji možda ne može organizovati slične događaje. Bez obzira na to, ove aktivnosti imaju za cilj hrabrenje političkih lidera i jačanje njihovih pozicija, iako možda neće imati značajan utjecaj na rezultate izbora ili na raspoloženje građana.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here