Jedna Sarajka je nedavno naišla na neprijatno iskustvo prilikom traženja smještaja u Hrvatskoj. Kako se ljetna sezona bliži kraju, cijene apartmana na hrvatskoj obali padaju, što privlači mnoge građane Bosne i Hercegovine. Jedna vlasnica apartmana na Pelješcu odlučila je oglasiti svoj smještaj na Facebooku, nudeći ga za 50 eura po noći. Apartman je smješten u mjestu Postup, ima dvije spavaće sobe, kuhinju, WC, Wi-Fi, parking, i udaljen je samo deset minuta hoda od plaže, što ga čini idealnim za četveročlanu porodicu.
Međutim, kada je jedna čitateljica iz Sarajeva kontaktirala vlasnicu apartmana putem Vibera, došlo je do neprijatne situacije. Vlasnica apartmana, nakon što je vidjela fotografiju Sarajke, odmah je upitala da li je “zamotana” i naglasila da takve osobe ne prima u svoj apartman. „Znači 2 noći, jeste li vi zamotani? Nemojte se uvrijediti, ali ne primam zamotane. LP“, napisala je vlasnica apartmana, što je izazvalo ogorčenost kod Sarajke.
Sarajka je na ovu neugodnu situaciju odgovorila s dozom sarkazma, rekavši: „Gospođo, ja nosim hidžab, zamotana nisam. Ali me brine činjenica da se vama nešto zamotalo po ćelijama što vam ne da naprijed. Svako dobro.“ Ovaj odgovor je bio jasan izraz njenog nezadovoljstva i osude diskriminatornog ponašanja s kojim se suočila.
Sarajka je dalje objasnila da joj se ovakvo iskustvo nikada ranije nije dogodilo. Istakla je da je početkom ljeta posjetila Dubrovnik, gdje nije doživjela nikakve neugodnosti niti je naišla na neprijateljske poglede. Odbijanje smještaja zbog načina oblačenja ju je iznenadilo i razočaralo, posebno u vremenu kada se očekuje veća tolerancija i razumijevanje. „Osjećam se loše jer ne mogu da vjerujem da u 21. stoljeću je to uopšte bitno. Ne znam da li bi odbila onda časnu sestru, jer između njene odjeće i moje mala je razlika,“ dodala je Sarajka u izjavi za portal Crna-Hronika.
Ovo iskustvo otvara pitanje o postojanju predrasuda i diskriminacije u modernom društvu. Iako se mnogi hvale tolerancijom i otvorenošću, ovakvi incidenti pokazuju da postoje pojedinci koji i dalje donose zaključke i postupaju prema ljudima na osnovu vanjskog izgleda. Sarajkina reakcija pokazuje odlučnost u suprotstavljanju takvim stavovima i ističe važnost borbe za prava i dostojanstvo svih ljudi, bez obzira na njihove kulturne ili vjerske razlike. Ovaj incident služi kao podsjetnik da borba protiv diskriminacije i predrasuda nije završena, te da je potrebno nastaviti raditi na podizanju svijesti i promicanju jednakosti u društvu.