Američke sankcije iz dana u dan uzimaju svoj danak i prave, čini se, nepopravljivu štetu na razgranato poslovno carstvo porodice Dodik.

Najnovija vijest koja je stigla jeste da je NLB banka odbila isplatiti plaće radnicima ATV-a zbog striktnih pravila OFAC-a, ureda američkog Ministarstva finansija zaduženog za politiku sankcija. ATV je na listu sankcija dospio prije dvije godine zbog povezanosti s Miloradom Dodikom. Prema tvrdnjama iz Ministarstva finansija SAD, Dodik je koristio ATV za propagandu i kontrolirao je sve što se objavljuje na toj televiziji. Takođe, izvlačio je novac iz ove medijske kuće.

“Dodik je ugovore vezane uz ATV dodjeljivao direktno članovima svoje porodice, što je koristio kao još jedan način za korupciju. On je novac iz javnih preduzeća usmjerio direktno ATV, iz koruptivnih razloga. Dodik je posljednjih godina znatno povećao finansiranje ATV-a i uključio se u kampanje zloćudnog medijskog utjecaja putem ATV-a kako bi objavio sadržaj koji unapređuje njegove političke i lične ciljeve“, naveli su tada iz OFAC-a.

Radnici ATV-a su se ranije žalili da nisu u mogućnosti aplicirati za stambene kredite kod komercijalnih banaka jer rade za sankcioniranu firmu. ATV je uspijevala produžiti svoj vijek trajanja kroz razne pravne vratolomije, kao što je gašenje jednog, pa formiranje novog pravnog lica, koje je također završilo pod sankcijama. Sada je pitanje kako će i koliko dugo još izdržati.

ATV je naravno samo jedan krak razgranate mreže koju je stvorila porodica Dodik.

Još jedna medijska kuća povezana s porodicom Dodik, tačnije sa sinom Milorada Dodika, Igorom, je također pogođena sankcijama. Ova televizija se ugasila, a 80 radnika je ostalo bez posla. Uprava ove televizijske kuće nije ni pokušala da izbjegne sankcije.

UNA TV je bila dio šire grupe firmi pod krovom Infinity grupe, koja se također našla pod sankcijama. Iako je velika grupacija praktično nestala, to je samo prividno. Vlasnik Đorđe Đurić se povukao iz vlasništva i napustio BiH, a formirana je nova firma Invictus.

Kompanija Sirius 2010, koja je poslovala u sklopu Infinity grupe, morala je povući iz ogromnog državnog posla digitalizacije vrijednog desetine miliona KM, a posao će preuzeti firma iz Zagreba.

Firma Kaldera je također likvidirana i dobila je novog vlasnika, a pitanje je koliko će to opstati.

Sve ove kompanije bile su redovni dobitnici tendera koje je raspisivala Vlada RS, ali i državna vlast gdje je SNSD imao utjecaj. Svi ti poslovi su sada pod znakom pitanja, a najbolji primjer kako će to završiti može biti upravo Sirius 2010, koji je morao odustati od višemilionskog posla.

Dakle, dio kompanija povezanih s porodicom Dodik već je nestao, radnici su ostali bez posla, dok je dio bio primoran odustati od velikih poslova. Drugi dio se i dalje pokušava izvući iz čvrstog okvira američkih sankcija, no već postoje primjeri da je to kratkotrajan pokušaj i da će na kraju biti primorani da obustave poslovanje.

Sve to također utječe na samog Milorada Dodika i njegov politički rejting u RS. Iako je do sada uspijevao sebe predstaviti kao žrtvu međunarodne zavjere protiv Srba, finansijski udar na njegovo poslovno carstvo razotkriva načine na koje je isisavao budžetski novac kako bi bogatio sebe i svoju porodicu, dok građani RS jedva sastavljaju kraj s krajem.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here