Kako se zaštititi od opasnosti vrućih tropskih dana: Savjeti za prevenciju i prvu pomoć

S obzirom na sve češće pojave ekstremnih vrućina i visokih temperatura, posebno u tropskim danima, važno je razumjeti kako se zaštititi i reagirati u slučaju hitnih situacija. Doktorica Belma Etemi Koco, specijalistica porodične medicine, pružila je korisne savjete o tome kako prepoznati i postupiti u slučajevima kolapsa usljed vrućine, ujed zmije, ili problema uzrokovanih insektima.

1. Adaptacija na ekstremne temperature

Doktorica Etemi Koco ističe da se trebamo prilagoditi novim uslovima, jer će vrući valovi trajati duže nego ranije. Važno je ne ponašati se kao što smo to radili prije nekoliko godina. Promjena u navikama je ključna za prevenciju zdravstvenih problema.

2. Pravilna hidracija

Voda je ključna za prevenciju dehidracije u vrućim danima. Trebamo izbjegavati gazirane, slatke i alkoholne napitke. Umjesto njih, preporučuje se pijenje obične vode i infuzija koje se mogu naći u apoteci. Sportski napici bogati elektrolitima također mogu pomoći. Doktorica savjetuje da se topliji napici preferiraju jer oni ne uzrokuju stezanje krvnih žila.

3. Prepoznavanje znakova pregrijavanja

Simptomi pregrijavanja uključuju zujanje u ušima, sužavanje vidnog polja, tamnjenje ili blještavost u vidnom polju, te ubrzano lupanje srca. Ako se jave ovi simptomi, važno je odmah obavijestiti nekoga u blizini i ne ignorirati stanje. Šutnja može pogoršati situaciju.

4. Postupanje nakon uboda insekata i ujeda zmije

Ako primijetite neobične simptome nakon uboda insekta, potražite medicinsku pomoć ili kontaktirajte Hitnu pomoć telefonski. Ako se nađete u prirodi i dođe do ujeda zmije, odmah pozovite Hitnu pomoć, podvežite mjesto iznad ujeda, hladite ranu i potražite hlad. Ako je moguće, potopite ranu u hladnu vodu.

5. Prva pomoć za kolaps od vrućine

Ako se nekom drugom ili vama pozli na ulici, podignite noge osobe ako je moguće, rashladite je vodom (ne polijevanjem, već pokvasivanjem ruku i lica). Ako osoba povraća, stavite je u bočni položaj. Ako voda nije dostupna, mahanje može pomoći u rashlađivanju. Čim osoba dođe svijesti, premjestite je u hlad.

6. Korištenje antibiotika

Nesavjesno korištenje antibiotika može dovesti do razvoja otpornosti bakterija. Važno je slijediti upute ljekara i ne prestajati uzimati antibiotike prije vremena.

Zima i ljeto postaju sve ekstremniji, stoga je važno prilagoditi se novim uvjetima kako bismo zaštitili svoje zdravlje i zdravlje drugih. Uvijek je bolje biti pripremljen i informiran kako bi se izbjegle neželjene posljedice.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here