Grčka i Turska već desetljećima gaje napete odnose koji povremeno dostižu opasnu granicu sukoba. Nedavno su se tenzije dodatno pojačale kada je grčki ministar odbrane, Panos Kammenos, iznio oštru upozoravajuću poruku usmjerenu prema Turskoj. Situacija je eskalirala zbog povrede grčkog zračnog prostora od strane turskih aviona iznad Egejskog mora, što je izazvalo negodovanje u Atini i povuklo reakciju tamošnjih vojnih zvaničnika. Kammenos je izjavio da, ukoliko Turska pokuša zauzeti čak i najmanji komad teritorije u Egeju, Grčka neće oklijevati da odgovori silom.
Ova izjava Kammenosa, koju je dao prilikom posjete vojnoj bazi na malom otoku Leros u Egejskom moru, odjeknula je kao snažna poruka podrške grčkim vojnicima. Kammenos je naglasio da Grčka želi mir i stabilnost u regionu, ali je istakao da će se svakako suprotstaviti svakom obliku prijetnje njenoj teritorijalnoj cjelovitosti. Ovom porukom je želio osnažiti vojnike, što je potvrdio i admiral Evangelos Apostolakis, koji je ponovio stav grčke vlade u vezi s pitanjem Egejskog mora.
Apostolakis je bio još direktniji, navodeći da, ukoliko turske snage pokušaju bilo kakvo iskrcavanje na grčkim otocima, Grčka će brzo i odlučno odgovoriti kako bi “sravnila” napadača. Definisao je ovu tačku kao crvenu liniju koju Grčka neće dozvoliti da Turska pređe. Međutim, iako su ove izjave izazvale zabrinutost, Grčka i dalje teži očuvanju stabilnosti u saradnji sa saveznicima, poput Sjedinjenih Američkih Država i Evropske unije. Naglašeno je da Grčka preferira diplomatske metode, ali je spremna i na moguće neželjene scenarije, uključujući i vojni sukob.
S druge strane, reakcija Turske nije izostala. General Hulusi Akar, kao predstavnik turske vojske, jasno je naglasio da Turska neće odustati od svojih prava u spornim područjima Egejskog mora. Njegova izjava je odraz stavova Ankare prema situaciji, koja i dalje insistira na svojim teritorijalnim interesima u tom regionu. Ova situacija dodatno komplicira odnose između Turske i Grčke, dvije države koje, iako članice NATO-a, imaju dugotrajnu povijest sukoba.
Historija neprijateljstva između Ankare i Atine datira još od ranog 20. stoljeća, kada je moderna Turska osnovana nakon dugog i krvavog rata sa Grčkom i zapadnim silama 1923. godine. Tokom godina, brojni događaji dodatno su opterećivali njihov odnos, od kojih je jedan od najvažnijih bio spor oko Kipra. Tokom krize na Kipru 1974. godine, kada su turske snage izvršile invaziju na sjeverni dio otoka, skoro je došlo do otvorenog rata između ove dvije zemlje. Upravo od tada, Kipar ostaje podijeljen, a tenzije između Turske i Grčke povremeno izbijaju na površinu.
Pored Kipra, Egejsko more je takođe jedno od ključnih žarišta nesuglasica između dvije države. Ovaj dio mora prepun je malih otoka, čiji status i pripadnost predstavljaju veliki izazov za određivanje međudržavne granice. Problemi u vezi s granicama često se ispoljavaju kroz vojne incidente, koji uključuju susrete ratnih brodova i zračnih jedinica. Upravo zbog toga, Egejsko more postalo je simbol nesigurnosti i potencijalnog sukoba između Turske i Grčke, jer se ove zemlje konstantno sukobljavaju u vezi s pravima na ove otoke i pripadajuće morske teritorije.
Neki od ključnih razloga za dugogodišnje napetosti između Grčke i Turske mogu se sažeti na sljedeći način:
- Pitanje Kipra: Sukob na ovom otoku predstavlja simbol neprijateljstva između Grčke i Turske, koji traje do danas.
- Granice u Egejskom moru: Zbog brojnih otoka i neriješenih granica, Egejsko more je jedno od najkomplikovanijih pitanja u njihovim odnosima.
- Historijski sukobi: Sjećanje na prošle ratove i sukobe stalno podsjeća na neprijateljstvo između ove dvije nacije.
Zaključno, iako su Grčka i Turska formalno NATO saveznice, njihovi međusobni odnosi često su obilježeni tenzijama koje prijete stabilnosti u regionu. Izjave Kammenosa i Apostolakisa samo su najnoviji primjer dugotrajnog neslaganja, a iako oba naroda žele mir, njihova težnja za očuvanjem vlastitih interesa često dovodi do sukobljenih stavova. S obzirom na prošlost i trenutačne nesuglasice, budućnost odnosa između Grčke i Turske ostaje nesigurna, jer sporna pitanja, poput Kipra i Egejskog mora, ostaju aktuelna i kompleksna.