Hana Selimović, unuka čuvenog književnika Meše Selimovića, izazvala je značajnu pažnju javnosti svojom nedavnom reakcijom na izjavu Ane Brnabić, predsjednice Narodne skupštine Srbije. Ovaj slučaj dogodio se u kontekstu protesta u Novom Sadu, gdje je reditelj Nikola Končarević bio priveden nakon pokušaja da ostavi poruku na vratima prostorija Srpske napredne stranke (SNS). Upravo su snimci tog događaja postali viralni na društvenim mrežama, što je potaknulo brojne reakcije.
Ana Brnabić je na društvenoj mreži X (bivši Twitter) komentarisala događaj, naglašavajući kako je Končarević dobio prilike za rad zahvaljujući naporima SNS-a. Ova izjava naišla je na oštre kritike, a među onima koji su izrazili nezadovoljstvo bila je i Hana Selimović. U svom obraćanju, Hana je bila direktna i kritički intonirana, istaknuvši: „Ne radimo mi zahvaljujući vama, nego uprkos vama.“ Pritom je naglasila da pozorišta, sredstva i zemlja pripadaju narodu, a ne političarima na vlasti.
Hana je zatim postavila pitanje o doprinosu vlasti srpskom društvu i pozvala Brnabić da preispita svoje postupke. Istaknula je razliku između prolazne prirode političkih pozicija i trajne umjetničke predanosti, zaključivši da je scena njen prostor djelovanja, dok političari govore “sa televizije bez pravog smisla.”
Biografija Hane Selimović
Rođena 1987. godine u Beogradu, Hana dolazi iz ugledne porodice intelektualaca. Njen otac, Bojan Selimović, poznati je novinar, dok je njen djed-stric, Meša Selimović, autor jednog od najvažnijih književnih djela u jugoslavenskoj literaturi, „Derviš i smrt“. Hana je često naglašavala kako njen rad ne počiva na porodičnom naslijeđu, već na vlastitim naporima i talentu. „Moje prezime mi nalaže dostojanstvo i odgovornost, ali nikada nisam koristila njegovu slavu za vlastitu promociju,“ istaknula je.
Nakon što nije uspjela upisati Fakultet dramskih umjetnosti iz prvog pokušaja, Hana je diplomirala glumu na Alfa univerzitetu u klasi prof. Nebojše Dugalića. Među njenim kolegama bile su i druge istaknute ličnosti poput Bojana Perića i Iskre Brajović. Tokom studija ostvarila je prve uloge u teatrima kao što su Atelje 212 i Narodno pozorište. Kasnije je prepoznata po zapaženim ulogama u serijama „Besa“ i „Tajkun“, a osvojila je prestižne nagrade poput Sterijine nagrade i Nagrade Zorana Radmilovića.
Hanan stav o društvenim i političkim pitanjima
Hana se ne libi da izrazi svoje mišljenje, iako je svjesna rizika koje takvi istupi nose. Kako je izjavila: „Teško je u današnje vrijeme javno istupiti, ali to je neophodno.“ Kritički stav prema medijima dodatno otežava izražavanje misli, jer se često suočava s nepreciznim interpretacijama. Ipak, njena priroda ne dopušta pasivnost kada su u pitanju društvene nepravde.
Posebno emotivno i oštro reagovala je nakon tragedija koje su se dogodile u maju prošle godine – masakra u školi „Vladislav Ribnikar“ i u okolnim selima Mladenovca. Kritizirala je reakcije tadašnje premijerke Ane Brnabić, posebno zbog neprimjerenih objava na društvenim mrežama koje su djelovale kao ismijavanje građana.
U jednoj od svojih objava, Hana je komentirala: „Fotografije kojima se rugate narodu treba da budu razlog za masovne proteste. Vrijeme je da se narod probudi i zahtijeva odgovornost za ovu bahatost i nepoštovanje.“ Oštre riječi uputila je i prema političarima općenito, optužujući ih za neodgovornost i egomaniju. Dodala je kako „društvo mora djelovati da bi promjene bile moguće.“
Zaključak
Hana Selimović se pokazuje kao osoba jasnih stavova, hrabra u izražavanju svojih uvjerenja. Kao unuka velikog književnika, prepoznaje težinu porodičnog naslijeđa, ali ga koristi kao podstrek za vlastiti rad, a ne kao sredstvo za ostvarivanje lične koristi. Njeni istupi u javnosti svjedoče o odgovornosti prema društvu i borbi za pravdu. U vremenu kada mnogi biraju tišinu, Hana svojim riječima i djelima inspirira druge da se zauzmu za svoje vrijednosti. Njena hrabrost i iskrenost čine je primjerom javne ličnosti koja ne odstupa od svojih uvjerenja.