Donald Trump, novoizabrani predsjednik Sjedinjenih Američkih Država, nedavno je izjavio da postoji želja ruskog predsjednika, Vladimira Putina, za organizovanjem sastanka između njih dvojice. Ova izjava izazvala je pažnju, jer se odnosi na mogući susret s liderom Rusije koji je bio predmet spekulacija i političkih komentara. Međutim, dok je Trump naveo da postoji interes za takvim susretom, glasnogovornik Kremlja, Dmitrij Peskov, demantovao je tu informaciju, objašnjavajući da ruska strana nije zaprimila nikakav službeni zahtjev za sastanak.

Ovaj nesporazum otkriva razlike u interpretaciji situacije. Trump je, naime, izjavio: “On želi da se sastane, a mi ćemo to organizovati”, sugerirajući da je želja za sastankom već postojala, dok je Peskov jasno istakao da Rusija nije dobila nikakvu službenu komunikaciju u vezi s tim. To znači da se mora pričekati trenutak kada će novi američki predsjednik preuzeti vlast, a tada bi se mogla precizirati dalja diplomatska kretanja. Peskov je predložio da se sačeka inauguracija Donalda Trumpa, koja bi mogla biti ključni trenutak za preciziranje budućih koraka u odnosima dviju zemalja.

Trumpov stav o mogućem sastanku također dolazi u trenutku kada je još uvijek neizvjesno koji bi tačno bili datumi i okviri za takav susret. Iako nije bio specifičan u vezi s vremenom sastanka, Trump je bio optimističan, naglašavajući da će sve biti organizovano u skladu s planovima. Također, kada je upitan o mogućnosti trilateralnog sastanka između njega, Putina i kineskog predsjednika, Xi Jinpinga, Trump je odgovorio da će to biti naknadno razmotreno i dogovoreno, što ostavlja mogućnost za daljnje diplomatske inicijative koje uključuju i Kinu.

U isto vrijeme, specijalni predstavnik SAD-a za Ukrajinu, Keith Kellogg, iznio je svoju procjenu u vezi s Trumpovim stavovima prema Rusiji. Kellogg je istaknuo da Trump nema namjeru činiti ustupke Moskvi i da, u kontekstu trenutnih pregovora s Rusijom, američka strana neće pristati na dogovore koji bi bili štetni za američke interese. Ova izjava dolazi u vrijeme kada je aktualni predsjednik, Joe Biden, bio kritiziran zbog pregovora s Rusijom tijekom prethodnih nekoliko godina, koji nisu donijeli značajnu promjenu u odnosima između dviju zemalja.

Putin je 19. decembra prošle godine izrazio spremnost Rusije za dijalog o Ukrajini, ali pod uvjetima koji uključuju Istanbulsku deklaraciju i realno stanje na terenu. Putinova ponuda za razgovor bez preduslova implicira da bi Rusija bila voljna razgovarati o Ukrajini, ali uz očigledne političke i vojno-strateške uvjete koji bi trebali biti poštovani. Ova ponuda može biti pokušaj da se ostavi prostor za pregovore, ali istovremeno postavlja izazove za svaku stranu koja bi željela održati vlastite pozicije u međunarodnoj politici.

Očekivano, pitanje sastanka između Trumpa i Putina odražava šire političke dinamike koje će oblikovati buduće američko-ruske odnose. Iako nije jasno kada će do takvog susreta doći, jasna je želja obje strane za održavanjem dijaloga. Međutim, ključni izazov ostaje kako uskladiti suprotstavljene interese, posebno u vezi s Ukrajinom i drugim važnim pitanjima koja će biti predmet budućih razgovora.

akođe, u kontekstu mogućeg dijaloga između Sjedinjenih Američkih Država i Rusije, važno je napomenuti da će Trump, kao novoizabrani predsjednik, morati balansirati između svojih političkih obećanja i stvarnih geopolitičkih okolnosti. Trumpov prethodni mandat već je bio obilježen pokušajem poboljšanja odnosa s Rusijom, što nije prošlo bez kontroverzi, posebno u pogledu optužbi o uticaju Rusije na američke izbore 2016. godine. Iako je Trump često govorio o želji za boljim odnosima s Moskvom, njegova administracija je, ipak, bila prisiljena uvesti sankcije protiv Rusije zbog niza međunarodnih incidenata, uključujući upad u ukrajinske teritorije i cyber napade. Stoga, moguće je da će Trumpov pristup Rusiji u novom mandatu biti mnogo suzdržaniji, jer se očekuje da će domaća politička scena biti pod velikim pritiskom.

S druge strane, Putin će svakako gledati na svaki mogući sastanak sa Trumpom kao priliku da ojača Rusiju na međunarodnoj političkoj sceni, a posebno da izbegne dalja ograničenja koja bi mogla proizaći iz odnosa s zapadnim zemljama. Rusija je, unatoč zapadnim sankcijama, nastavila svoju politiku jačanja političkih i ekonomskih veza s drugim globalnim igračima poput Kine i Indije, ali susret s Trumpom mogao bi omogućiti nove strategije u rešavanju problema s NATO-om i sankcijama. Pitanje Ukrajine i dalje ostaje centralno za ovaj odnos, jer je Rusija pokazala jasnu opredeljenost da ne pristaje na ukrajinske teritorijalne promene pod zapadnim pritiscima. Zbog toga bi svaki razgovor između lidera Rusije i SAD-a mogao biti ključan za oblikovanje budućih globalnih odnosa, s velikim posljedicama za geopolitiku u tom regionu.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here