Dok papirni novac svakodnevno prelazi iz ruke u ruku, rijetko ko se zapita da li je baš svaka novčanica koju primi – prava. No, stvarnost pokazuje da se lažni novac sve češće pojavljuje u opticaju, a prevaranti postaju sve domišljatiji i bezobzirniji u načinima kako ga plasiraju. Situacija iz Srbije, gdje je falsifikovana novčanica od 500 eura iskorištena kao poklon na svadbi, pokazuje koliko su ljudi spremni otići daleko da bi prevarili druge.
Zamislite da vam gost na vjenčanju daruje novac – ne samo da lažira poklon, već i traži kusur od 300 eura, ostavljajući vas s bezvrijednim papirom. Upravo to se desilo, kako potvrđuju iz Narodne banke Srbije (NBS), koja bilježi sve više slučajeva falsifikovanja novčanica.
Samo u prva tri mjeseca 2025. godine otkriveno je 2.361 falsifikovanih novčanica u Srbiji. Najzastupljenije su bile strane valute, prvenstveno euro, sa čak 1.911 komada, dok je otkriveno i 450 lažnih dinarskih novčanica. Među falsifikatima bilo je i američkih dolara, što dodatno komplicira situaciju, posebno za one koji posluju s više valuta.
Iz NBS upozoravaju da se lažni novac najčešće pojavljuje na mjestima sa slabijim nadzorom i velikim prometom, poput pijaca, noćnih klubova, diskoteka, uličnih tezgi i neformalnih okupljanja. Posebno zabrinjava tzv. “kusur strategija”, gdje prevaranti koriste falsifikovane novčanice visoke nominalne vrijednosti za plaćanje robe ili usluga male vrijednosti, samo kako bi dobili pravi novac u kusuru.

Ova metoda omogućava zamjenu bezvrijednog papira za autentične novčanice, dok sama roba ili usluga prevarantima nije ni važna – ona je samo sredstvo za dolazak do legalnog novca.
Banke i finansijske institucije apeluju na građane da budu izuzetno oprezni prilikom primanja novca, posebno kada se radi o apoenima veće vrijednosti. Prepoznavanje falsifikovanih novčanica postaje sve teže jer su tehnike falsifikovanja sve sofisticiranije, a sigurnosne provjere rijetko se vrše u svakodnevnim transakcijama.
Stručnjaci savjetuju da se u slučaju sumnje novčanice pregledaju pod UV lampom, provjere vodeni žig, sigurnosna nit i mikrotekst, a u idealnom slučaju da se koristi elektronski detektor novca – posebno u trgovinama i mjestima sa velikim prometom.
U vremenu kada novac ne garantuje uvijek svoju vrijednost, edukacija i oprez postaju najbolja zaštita protiv finansijskih prevara koje ne poznaju granice ni emocije – čak ni kada se radi o najvažnijem danu u životu, poput vjenčanja prenosi pressmediabih