Jedan od najzapaženijih događaja na Krosu RTS-a, održanom 12. oktobra 2024. godine u Leskovcu, bio je nastup mladog trkača Abdulaha Šehovića iz Novog Pazara, koji je ostvario izvanredan uspjeh u trci za učenike prvih razreda. Ovaj sportski događaj, koji je godinama okupljao veliki broj učesnika iz cijele Srbije, postao je tema ne samo zbog trke, već i zbog ozbiljnog propusta koji se dogodio tokom ceremonije proglašenja pobjednika.

Iako je Abdulah osvojio prvo mjesto u svojoj kategoriji, njegovo ime nije spomenuto tokom dodjele nagrada. Umjesto toga, na pobjedničkom postolju našli su se drugi trkači, što je izazvalo sumnje i negodovanje među prisutnima, a naročito među njegovim roditeljima i sugrađanima. Ovaj propust nije samo narušio svečanost trenutka, već je otvorio pitanja o potencijalnoj diskriminaciji, koja se često pojavljuje prema Bošnjacima u Srbiji.

Tokom samog događaja, Abdulah je ostvario izvanredan rezultat u trci na 500 metara, gdje je nadmašio sve svoje vršnjake. Kao nagrada za taj trud, dobio je medalju i diplomu, ali je, uprkos tome, ostao nepriznat na ceremoniji. Fotografije sa ceremonije jasno pokazuju da je na pobjedničkom postolju izostavljen, dok su Viktor Kostić, Mihajlo Stevanović i Filip Stojanović zauzeli prva tri mjesta.

Roditelji ovog mladog pobjednika ubrzo su izrazili svoje sumnje, tvrdeći da je njihov sin namjerno izostavljen iz službenog programa i da je njegova pobjeda ignorisana. Prema njihovim riječima, ovaj incident nosi teže implikacije od obične greške – smatraju da je riječ o mogućem obliku diskriminacije, čime se potkopava pravo na jednak tretman svih učesnika, bez obzira na njihovu etničku pripadnost.

Stevan Kovačević, osnivač Krosa RTS-a, brzo je reagovao na situaciju izjavivši da je došlo do nenamjerne greške. U svom saopštenju, naglasio je da je organizacioni tim napravio propust i da će greška biti ispravljena. Također, najavio je da će 1. novembra lično posjetiti Novi Pazar kako bi se sastao s Abdulahom i njegovom porodicom, te kako bi im uputio iskreno izvinjenje i pružio zasluženo priznanje za pobjedu.

Pored toga, Kovačević je uputio apel uredništvu RTS-a, tražeći od njih da isprave izvještaj o ovom događaju, kako bi ispravne informacije bile prikazane u medijima. Naglasio je da će sve informacije o pobjednicima, uključujući i Abdulahovo ime, biti unijete u novi izvještaj.

Ovaj događaj otkrio je nekoliko ključnih problema koji su često prisutni na sportskim događajima, a koji mogu imati ozbiljne posljedice:

  • Organizacione greške – Propust da se pobjednici ispravno proglase i da im se ukaže priznanje može uništiti svečani trenutak, ali i stvoriti sumnje u pristranost organizatora.
  • Diskriminacija – U ovom slučaju, mnogi su posumnjali na diskriminaciju zbog Abdulahove bošnjačke pripadnosti. Iako je organizator izjavio da greška nije bila namjerna, takvi događaji ostavljaju tragove koji se teško brišu.
  • Uloga medija – Mediji imaju odgovornost da iznesu tačne informacije o sportskim događajima i da pravovremeno isprave greške, kako bi osigurali fer i nepristrano izvještavanje.

Roditelji mladog trkača, s pravom uznemireni zbog situacije, tražili su da se njihovo dijete ne zapostavlja, te da se prizna njegov uspjeh kao što je to bio slučaj sa ostalim pobjednicima. Njihov sin, koji je uložio trud i napor da pobijedi, zaslužio je da se njegovo ime nađe među najboljima, a ne da bude izostavljeno iz službene ceremonije.

Kovačević je, u svom nastojanju da ispravi grešku, pokazao profesionalizam i odgovornost, ističući da su svi učesnici ovog događaja jednako važni. Njegov plan da lično posjeti Abdulahovu porodicu i pruži ispriku važan je korak ka vraćanju povjerenja, ali i priznanje da greške, koliko god bile nenamjerne, mogu imati ozbiljne posljedice.

Zaključak:

Iako je sportska takmičenja poput Krosa RTS-a organizovana s ciljem promocije zdravog života i sportskog duha, ovakvi incidenti podsjećaju na važnost jednakog tretmana svih učesnika. Pobjeda Abdulaha Šehovića trebala je biti trenutak ponosa, ali je, nažalost, zasjenjena organizacionim propustom. Ipak, brza reakcija Stevana Kovačevića i najava ispravke greške pokazuju da je moguće ispraviti nepravednosti, ali i da je važno prepoznati i priznati greške kada se dogode.

Ovaj slučaj također podsjeća na značaj medija i njihove odgovornosti da osiguraju pravovremeno i tačno informisanje, jer greške u izvještavanju mogu dodatno pogoršati situaciju. Na kraju, važno je naglasiti da je svaki učesnik, bez obzira na njegovu etničku pripadnost, zaslužio da bude prepoznat i priznat za svoj trud, čime se osigurava pravičnost i integritet sportskih događaja prenosi pressmediabih

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here