Šest stvari koje ne bismo smjeli činiti lijevom rukom
U islamu postoje određene norme i propisi koji nas podučavaju kako se pravilno ponašati u svakodnevnom životu. Jedna od tih normi odnosi se na upotrebu lijeve ruke u određenim situacijama. Postoji šest stvari koje ne bismo smjeli činiti lijevom rukom. Evo detaljnog pregleda tih aktivnosti i razloga zašto bismo trebali koristiti desnu ruku umjesto lijeve.
1. Jesti
Jedan od osnovnih adaba (etičkih pravila) u islamu jest korištenje desne ruke prilikom jedenja. Poslanik Muhamed, a.s., podučavao je svoje sljedbenike da koriste desnu ruku kada jedu. Korištenje lijeve ruke smatra se neadekvatnim i nepristojnim, jer je desna ruka simbol čistoće i poštovanja.
2. Piti
Slično kao i kod jedenja, piti lijevom rukom također se smatra nepristojnim. Poslanik Muhamed, a.s., preporučio je da se desna ruka koristi za konzumaciju pića kako bi se održala higijena i poštovanje prema blagodati koju nam Allah daje.
3. Uzeti
Kada nešto uzimamo od drugih ili iz okoline, preporučuje se da to činimo desnom rukom. To uključuje uzimanje hrane, pića, poklona ili bilo čega drugog. Korištenje desne ruke za uzimanje pokazuje poštovanje prema onome što primamo.
4. Davati
Slično kao kod uzimanja, kada nešto dajemo drugima, trebali bismo koristiti desnu ruku. Ovo pravilo također doprinosi izražavanju poštovanja i zahvalnosti prema osobi kojoj nešto dajemo. Davanje lijevom rukom može se smatrati nepoštovanjem ili nemarom.
5. Staviti lijevu ruku preko desne u namazu
Prilikom obavljanja namaza (molitve), postoji pravilo da se lijeva ruka ne stavlja preko desne. Ovo je važno jer namaz zahtijeva određenu disciplinu i poštovanje, a korištenje desne ruke simbolizira čistoću i pravilno obavljanje molitvenih radnji.
6. Naslanjanje na lijevu ruku
Naslanjanje na lijevu ruku dok sjedimo ili odmaramo također nije preporučljivo. Ovo je povezano s praksama drugih religijskih grupa, poput Židova, koje se izbjegavaju kako bi se održala posebnost islamske prakse i tradicije.
Razlozi i simbolika
Ove prakse ne samo da promiču higijenu i poštovanje, već također imaju duboku simboliku u islamskoj tradiciji. Korištenje desne ruke povezano je s čistoćom, poštovanjem i ispravnim ponašanjem. S druge strane, lijeva ruka se često povezuje s čišćenjem i obavljanjem nečistih radnji, pa se stoga izbjegava u situacijama koje zahtijevaju poštovanje i čistoću.
Zaključak
Održavanje ovih pravila pomaže muslimanima da slijede upute Poslanika Muhameda, a.s., i održavaju visoke standarde higijene i poštovanja u svakodnevnom životu. Ove prakse nisu samo kulturni običaji, već su duboko ukorijenjene u islamskoj vjeri i etici, te pomažu u očuvanju duhovne i fizičke čistoće.
Izvor i dodatne informacije
Ove informacije su preuzete iz islamskih tekstova i djela dr. Safeta Kuduzovića, koji se bavi propisima i etičkim pravilima u islamu. Slijedeći ove smjernice, muslimani mogu osigurati da njihovo ponašanje bude u skladu s vjerskim učenjima i da izražava poštovanje prema Allahovim blagodatima.