Friedrich Merz, kandidat za kancelara Njemačke iz Hrišćansko-demokratske unije (CDU), javno je iznio svoj stav prema situaciji u Ukrajini, ističući planove koji bi se sproveli u slučaju njegove pobjede na predstojećim izborima. U intervjuu za njemački magazin Stern, Merz je predstavio strategiju koja uključuje snažan i odlučan odgovor prema ruskom predsjedniku Vladimiru Putinu ukoliko se ne zaustave ratne aktivnosti u Ukrajini.

Merz je najavio da bi, kao kancelar, postavio 24-satni ultimatum Rusiji, zahtijevajući prekid sukoba. U slučaju da taj zahtjev ne bude ispoštovan, najavio je da bi Njemačka isporučila rakete Taurus Ukrajini, ukinuvši ograničenja za njihovo korištenje, čime bi Ukrajini omogućio napade i na teritoriju Rusije. Prema njegovim riječima, cilj je da Njemačka stane uz Ukrajinu, dajući joj podršku za odbranu svih raspoloživih sredstava. Merz ističe da Njemačka ne bi smjela biti suzdržana, nego aktivna u pružanju potpore Ukrajini.

Merzova nominacija kao kandidata za kancelara od strane CDU-a u septembru bila je praćena oštrom kritikom prema aktuelnoj njemačkoj vlasti. U Bundestagu je Merz u oktobru pozvao na odlučniji stav prema Rusiji, optužujući kancelara Olafa Scholza za nedovoljnu podršku Ukrajini. Merz je tvrdio da Scholzova suzdržanost, uključujući odbijanje da se Ukrajini dostave rakete Taurus, ograničava sposobnost Ukrajine da se adekvatno brani, što je opisao kao borbu “s jednom rukom iza leđa”.

Situaciju u njemačkoj vladi dodatno je zakomplikovao nedavni otkaz ministru finansija Christianu Lindneru, koji je otpušten 7. novembra. Scholz je nakon otpuštanja najavio glasanje o povjerenju vladi, zakazano za januar, što će najvjerovatnije otvoriti vrata vanrednim izborima u martu. Nesuglasice između Scholza i Lindnera prvenstveno su bile usmjerene na način izvlačenja Njemačke iz ekonomske krize i na budžet za 2025. godinu. Lindner je predložio smanjenje pomoći Ukrajini, što je izazvalo Scholzovo protivljenje i dovelo do raskola u vladajućoj koaliciji.

Trenutna situacija u njemačkoj vladi karakteriše se kao manjinska vlada koju vode Socijaldemokratska partija i Zeleni. Ova manjinska vlada zavisi od podrške CDU-a i Hrišćansko-socijalne unije (CSU) kako bi mogla donositi zakone nakon izbora. Položaj CDU-a se ojačao tokom ljeta, kada je ovaj opozicioni blok imao prednost u anketama. Prema trenutnim predviđanjima, CDU/CSU imaju realne šanse da preuzmu vođstvo u njemačkoj vladi nakon parlamentarnih izbora 2025. godine.

Merzov stav prema Ukrajini i Rusiji nagovještava mogućnost čvršće pozicije Njemačke prema Moskvi u budućnosti. Ako CDU preuzme vlast, Merzovi planovi bi mogli donijeti promjene u politici prema istočnoevropskoj regiji, sa naglaskom na podršku Ukrajini i zaustavljanju ruske agresije.

Merzova strategija za Ukrajinu i način na koji je formulirao svoje izjave izazvali su značajnu pažnju javnosti i reakcije političkih analitičara. Smatra se da bi njegovo obećanje o isporuci raketa Taurus i ukidanje ograničenja na oružje dugog dometa za Ukrajinu moglo dovesti do daljnje eskalacije u odnosima s Rusijom. Kritičari ističu da bi ovakav potez mogao riskirati jače učešće Njemačke u sukobu i dodatno otežati diplomatska rješenja koja bi mogla donijeti dugoročni mir. Uprkos tome, Merz vjeruje da je Njemačka dužna poduzeti odlučne mjere kako bi podržala Ukrajinu i spriječila agresivne postupke Rusije, smatrajući da bi popustljivost samo omogućila daljnje jačanje neprijateljskih aktivnosti.

U pozadini Merzove vanjskopolitičke strategije nalazi se i šira ambicija za obnovu njemačkog globalnog utjecaja i prestiža u međunarodnoj politici. Njegova vizija uključuje snažniji angažman Njemačke u pitanjima od globalnog značaja, s posebnim naglaskom na Evropu i stabilnost istočnih granica. Njegov plan je, kako tvrdi, da postavi Njemačku u poziciju odlučnog lidera, ne samo kroz saradnju sa saveznicima poput Sjedinjenih Američkih Država, nego i kroz čvrsto vođstvo unutar Evropske unije. Merz je uvjeren da bi Njemačka, pod njegovim vođstvom, mogla povratiti svoj utjecaj u oblikovanju evropske sigurnosne politike, jačajući poziciju Evrope u globalnoj areni i obezbjeđujući stabilnost unutar njenih granica.

Hvala Vam mnogo na čitanju.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here