Milorad Dodik, predsjednik Republike Srpske, iznio je oštre stavove u vezi s trenutnom situacijom u Europi i svijetu, posebno ističući kako nacizam nije u potpunosti poražen. Prema njegovim riječima, Zapad sada ne samo da podržava oživljavanje nacističke ideologije, već se bavi i prekrajanjem povijesti kako bi opravdao svoje postupke. Ove tvrdnje iznio je u razgovoru za Rusku gazetu, gdje je dodatno elaborirao kako mnogi utjecajni ljudi u Europskoj uniji dolaze iz obitelji koje su direktno povezane s nacističkim režimom. Dodik smatra da je povratak nacizma na europski kontinent rezultat istorijskog revanšizma, a lideri EU-a, prema njegovim riječima, zatvaraju oči pred ovim problemom.

Dodik je dalje naglasio kako je Rusija trenutno u središtu borbe protiv unipolarnog svijeta i kako se ponovno suočava sa zlom koje dolazi iz zapadnih sila. Spomenuo je i govor Vladimira Putina iz 2007. godine u Münchenu, gdje je ruski predsjednik predložio Zapadu da održi ravnotežu i stabilnost, no, kako Dodik kaže, Zapad nije bio zainteresiran za mir. Umjesto toga, prema Dodiku, Angela Merkel i drugi europski lideri priznali su da sporazumi, poput onih iz Minska, nikada nisu bili namijenjeni za dugoročnu primjenu. Oni su samo željeli dobiti na vremenu kako bi pripremili Ukrajinu za sukob s Rusijom.

Dodik ističe da se sličan obrazac ponašanja vidi i na Balkanu, gdje Zapad zanemaruje važnost Daytonskog mirovnog sporazuma. Umjesto toga, prema njegovim riječima, zapadni političari pokušavaju reformirati Bosnu i Hercegovinu na štetu interesa srpskog naroda. Njihov cilj, tvrdi Dodik, je uništenje Republike Srpske i stvaranje centralizirane države koja bi bila pod kontrolom proameričkih bošnjačkih elita.

Tokom boravka u Kazanju, gdje je delegacija Republike Srpske obilježila 80 godina od oslobođenja Beograda od fašističke okupacije, Dodik je u razgovoru za Rusku gazetu izjavio da ovo oslobođenje predstavlja praznik ne samo za Srbe i Ruse, već i za cijelo slobodoljubivo čovječanstvo. Prema njemu, zapadne sile već dugo teže prema Istoku, a politike koje su vodili Napoleon i Hitler samo su primjeri ove neprestane težnje. Dodik smatra da se ti procesi nikada neće zaustaviti, jer se Zapad suočava s manjkom prirodnih resursa i zato nastoji preuzeti kontrolu nad resursima drugih zemalja.

Zapadne korporacije i imperijalisti, prema Dodiku, uvijek će težiti da ovladaju prirodnim resursima, što ih čini prijetnjom za manje države i narode. Ove izjave bile bi manje zanimljive da ih nije objavio HMS, glasilo HDZ-a predvođenog Draganom Čovićem, pod naslovom: “Dodik u Rusiji preuzeo ruski narativ”. Ovaj naslov jasno pokazuje da između Dodika i Čovića postoji tiha napetost, koja se sve više manifestira u javnosti.

Dodik je nedavno kritikovao i druge političke lidere u Bosni i Hercegovini, uključujući Christiana Schmidta, visokog predstavnika u BiH, te stranke-partnere koji čine vlast na državnom nivou zajedno s SNSD-om. Tokom posljednjeg ročišta na Sudu BiH, Dodik je iznio tvrdnje o nemoralnim ponudama koje su mu, kako tvrdi, bile uvjet za oslobađajuću presudu. On je te ponude odbio, ali je iskoristio priliku da kritikuje partnere u vlasti, uključujući Dragana Čovića i stranke Trojke (SDP, NiP, NS). Optužio ih je za sastanke i dogovore bez njegovog prisustva.

U svojim kritikama, Dodik se posebno osvrnuo na Dragan Čovića, predsjednika HDZ-a i predsjedavajućeg Doma naroda PS BiH. Dodik, koji Čovića često naziva prijateljem i jednim od svojih najvjernijih političkih partnera, izrazio je nezadovoljstvo jer je Čović dozvolio polaganje zakletve PDP-ovcu Nenadu Vukoviću. Ovaj potez, prema Dodiku, nije bio opravdan, jer je doveo do toga da SNSD više nema četiri, već samo tri izaslanika u Domu naroda.

Nadalje, Dodik je izrazio frustraciju jer je izaslanik SDS-a povukao prijedlog zakona o uklanjanju stranih sudaca iz Ustavnog suda BiH, što je, prema njegovim riječima, bio pokušaj destabilizacije struktura SNSD-a. Dodik smatra da je cilj ovih poteza bio dovođenje špekulanta u Dom naroda, što se, po njemu, i dogodilo.

U svom osvrtu na ovu situaciju, Dodik je iznio tvrdnju da je Dragan Čović dao alibi SDA-u, što je omogućilo jačanje opozicije protiv vlasti Republike Srpske. Iako ogorčen, Dodik je napomenuo kako je prestao biti iznenađen političkim potezima u BiH, zaključujući citatom iz djela Ive Andrića: “Kada uđeš u Bosnu, prestaje logika.”

Zaključno, Dodikovi komentari predstavljaju nastavak njegovih oštrih kritika prema Zapadu, EU, ali i političkim partnerima unutar BiH, s posebnim naglaskom na njegovu tezu o zapadnoj dominaciji i pokušaju slabljenja Republike Srpske. Istovremeno, tiha napetost između njega i Dragana Čovića sve više izlazi na vidjelo, što dodatno komplikuje političku scenu u Bosni i Hercegovini.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here