Razmatranje pitanja o idealnom vremenu za udaju djevojke zahtijeva uzimanje u obzir različitih okolnosti, jer svaka situacija ima svoje specifičnosti koje treba pažljivo razmotriti kako bi se postiglo opće dobro. Iako je teško definirati jedno univerzalno pravilo, postoji smjernica koja proizlazi iz hadisa Poslanika Muhammeda, s.a.v.s., a koja može pomoći u donošenju ispravne odluke. Naime, u tom hadisu stoji: “Kada vam dođe onaj s čijom ste vjerom i moralom zadovoljni, oženite ga. Ako tako ne uradite, bit će nered (fitne) i nemoral (fesad) rasprostranjeni na Zemlji” (Ibn Madždže: Sunen, Kitabun-nikah, br. 1957). Ovaj hadis ukazuje na važnost odabira partnera čije su vjerske vrijednosti i moralni principi u skladu s islamskim učenjem, čime se osigurava harmoničan brak i stabilnost zajednice.

Prema ovom učenju, prioritet je zadovoljiti šerijatom propisane uvjete prilikom sklapanja braka, jer to vodi ka društvenom redu i stabilnosti. Kada se pojavi osoba koja odgovara tim kriterijima, preporučuje se da djevojka pristane na brak bez nepotrebnog odlaganja. Time se izbjegava rizik od potencijalnog širenja nereda i nemorala u društvu, što je naglašeno u gore spomenutom hadisu.

Savjet koji proizlazi iz ovog hadisa također se odnosi i na roditelje djevojke. Oni bi trebali biti svjesni važnosti pravovremenog sklapanja braka za svoju djecu kada su zadovoljeni svi uvjeti koje propisuje šerijat. Ova preporuka ima za cilj spriječiti moguće društvene probleme koji mogu nastati usljed odgađanja sklapanja braka. Roditelji igraju ključnu ulogu u ovom procesu, jer mogu svojim stavom i podrškom pomoći u donošenju ispravnih odluka za svoje kćeri, što može imati pozitivan utjecaj na cjelokupno društvo.

U kontekstu ovog učenja, preporuka se može sažeti u nekoliko ključnih tačaka:

  1. Vrijeme za udaju treba se temeljiti na postizanju odgovarajućih uvjeta prema islamskim smjernicama.
  2. Prioritet je odabrati partnera čije vjerske vrijednosti i moralni stavovi odgovaraju islamskim učenjima.
  3. Roditelji bi trebali podržati pravovremenu udaju svoje djece kada su zadovoljeni svi propisani uvjeti.
  4. Ako se ne postupi prema ovim smjernicama, postoji rizik od širenja nereda u društvu.

Pridržavanje ovih principa ima za cilj uspostavljanje harmonične i stabilne zajednice, gdje brakovi nisu zasnovani samo na emocionalnim kriterijima, već i na temeljnim moralnim i vjerskim vrijednostima. Na taj način, izbjegava se nepotrebno odugovlačenje i donose se odluke koje su korisne i za pojedinca i za društvo u cjelini.

Ovaj pristup uveliko doprinosi očuvanju moralnih vrijednosti i stabilnosti unutar zajednice. Vjerski i moralni integritet supružnika smatra se osnovom za uspješan i stabilan brak, jer to omogućava izgradnju porodice na zdravim temeljima. Kada roditelji i djevojka prepoznaju ovakvog partnera, preporučljivo je da brak bude sklopljen što prije, bez nepotrebnog odlaganja.

Također, ovaj hadis naglašava važnost sprečavanja društvenih problema koji mogu nastati zbog nepotrebnog čekanja. Uloga roditelja u ovom procesu je od izuzetnog značaja, jer njihova podrška i razumijevanje mogu biti ključni faktori u donošenju ispravnih odluka. Roditelji bi trebali biti svjesni da odlaganje udaje može dovesti do posljedica koje se ne odražavaju samo na pojedinca, već i na društvo u cjelini.

U konačnici, ovakvo tumačenje hadisa i preporuka ima za cilj promovirati brak kao osnovu stabilnog društva, gdje se vjerske vrijednosti poštuju i provode u svakodnevnom životu. Brak, kao čin koji zadovoljava šerijatske propise, doprinosi jačanju zajednice i očuvanju moralnih normi. Kroz pravovremeno i promišljeno sklapanje braka, društvo može izbjeći mnoge izazove i probleme s kojima bi se moglo suočiti zbog odlaganja ovog važnog koraka.

U zaključku, preporuka da se djevojka uda kada se pojavi odgovarajući partner s ispravnim vjerskim i moralnim osobinama, nije samo individualni savjet, već i smjernica koja ima dalekosežne društvene implikacije. Podrška roditelja u ovom procesu dodatno osnažuje ovu preporuku, čineći je temeljem za izgradnju stabilnih i zdravih porodica. Time se ne samo ispunjavaju šerijatske smjernice, već se doprinosi i očuvanju društvenog mira i reda, što je jedan od ključnih ciljeva islamskog učenja.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here