Turski muslimanski propovjednik **Fethullah Gulen**, koji je ostavio dubok trag na tursku i međunarodnu scenu, preminuo je u 83. godini u **Sjedinjenim Američkim Državama**, kako su objavili turski mediji. Gulen je bio centralna figura brojnih političkih i vjerskih kontroverzi, pogotovo nakon što je optužen za organizovanje neuspjelog državnog udara u Turskoj 2016. godine, iako je te optužbe kategorički odbacivao.

Gulenov utjecaj nije bio ograničen samo na Tursku. **Njegov islamski pokret**, poznat pod nazivom “Hizmet”, proširio se širom svijeta, gradeći obrazovne institucije, nevladine organizacije i medijske platforme koje su promicale njegovu viziju umjerenog islama, usmjerenog na obrazovanje, toleranciju i međuvjerski dijalog. Međutim, posljednjih godina njegov pokret postao je predmet intenzivnih napada turskih vlasti, posebno nakon što su ga povezali s pokušajem državnog udara.

Prema izvorima s web stranice **Herkul**, koja redovno objavljuje Gulenova predavanja, on je preminuo u nedjelju navečer, u bolnici u kojoj je bio na liječenju. Ova vijest potresla je mnoge njegove sljedbenike, ali i izazvala različite reakcije širom svijeta.

Iako je Gulen bio globalno prepoznat kao duhovni vođa, najviše je postao poznat po svojoj **komplikovanoj vezi s turskim predsjednikom Recepom Tayyipom Erdoganom**. U prošlosti su njih dvojica bili bliski saveznici. Gulenov pokret igrao je značajnu ulogu u jačanju Erdoganove vlasti tokom ranih godina njegove političke karijere. Međutim, kako su godine prolazile, odnosi su se drastično pogoršali, što je na kraju dovelo do potpunog raskola.

Najznačajniji trenutak u ovom sukobu desio se 2016. godine, kada su turske vlasti optužile Gulenov pokret za organizaciju **pokušaja državnog udara** protiv Erdogana. Tokom tog kobnog događaja, pobunjeni vojnici podigli su vojne avione i helikoptere, a tenkovi su se pojavili na ulicama Turske. U tom kaosu živote je izgubilo oko 250 ljudi. Turska vlada je nakon toga povela opsežne čistke unutar vojske, pravosuđa, obrazovnog sistema i medija, tvrdeći da su te institucije infiltrirane Gulenovim pristalicama.

S druge strane, Gulen je iz **samonametnutog egzila u Sjedinjenim Državama**, gdje je živio od 1999. godine, stalno negirao bilo kakvu umiješanost u državni udar. Tvrdio je da su optužbe politički motivirane, a njegov pokret, koji je prvobitno bio fokusiran na obrazovanje i socijalnu pravdu, postao je meta Erdogana zbog sve veće popularnosti i utjecaja.

Iako su turske vlasti više puta tražile njegovo izručenje iz Sjedinjenih Američkih Država, američke vlasti nisu odobrile zahtjev, navodeći nedostatak dokaza koji bi podržali tvrdnje turske vlade. Ovo je dodatno pogoršalo diplomatske odnose između Turske i Sjedinjenih Američkih Država, koji su u međuvremenu postali složeniji zbog niza drugih geopolitičkih pitanja.

Gulenov pokret, koji je imao ogroman broj pristalica širom svijeta, sada se suočava s neizvjesnom budućnošću. Nakon njegove smrti, postavlja se pitanje kako će se njegov pokret dalje razvijati, s obzirom na to da su mnoge njegove institucije bile pod pritiskom turskih vlasti, a neki od ključnih vođa pokreta bili su uhapšeni ili su se morali povući u egzil.

Gulenova smrt dolazi u vremenu kada su mnoge vjerske i političke figure u Turskoj i šire ostale podijeljene u pogledu njegovog naslijeđa. Dok jedni ističu njegov **doprinos obrazovanju** i **međureligijskom dijalogu**, drugi ga optužuju za pokušaj destabilizacije turske države. Bez obzira na ove podjele, ne može se poreći da je Gulen bio figura koja je imala dubok i trajan utjecaj na savremenu tursku historiju i globalnu islamsku scenu.

Zaključno, smrt **Fethullaha Gulena** zatvara jedno od najkontroverznijih poglavlja u modernoj turskoj historiji. Njegova složena uloga, od **duhovnog vođe** do **političkog izgnanika**, ostavila je neizbrisiv trag. Iako je preminuo daleko od svoje domovine, njegovo naslijeđe će i dalje izazivati debate, kako u Turskoj, tako i među njegovim pristalicama i protivnicima širom svijeta. Njegov pokret, koji je izgradio tokom decenija, sada se suočava s izazovima opstanka u svijetu bez svog osnivača, dok će političke tenzije koje je izazvao još dugo ostati predmet rasprava.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here