Prošle godine u New Delhiju, dvije boksačice su suspendirane s prvenstva jer je utvrđeno da su biološki muškarci. Iako su tada izbačene zbog svojih XY kromosoma, dopušteno im je da nastupe na takmičenju u Parizu ove godine.

“DNK test je pokazao da imaju XY kromosome, zbog čega su izbačeni,” rekao je tada Umar Kremlev, predsjednik Međunarodne boksačke asocijacije (IBA), za TASS.

Od tada su se odnosi između Međunarodnog olimpijskog odbora (MOO) i IBA-e pogoršali. Kao rezultat toga, IBA je isključena iz organizacije boksačkog turnira na Olimpijskim igrama, a MOO je preuzeo kontrolu i promijenio odluku u vezi s dvije boksačice.

Američka plivačica i trostruka olimpijska pobjednica, Nancy Hogshead, komentirala je ovu situaciju rekavši: “Muškarci, bez obzira na to kako se identificiraju, imaju 162 posto snažniji udarac od žena, što predstavlja najveću razliku u izvedbi između spolova. Rodna ideologija može dovesti do smrtonosnih posljedica za žene.”

Obje boksačice, koje su također sudjelovale na Olimpijskim igrama 2021. u Tokiju, počinju svoj nastup u Parizu od osmine finala.

Ako boks ostane na programu Olimpijskih igara 2028. u Los Angelesu, postoji mogućnost da će transrodni natjecatelji također imati pravo sudjelovanja. To bi moglo izazvati dodatne kontroverze i promjene u pravilima vezanim za rodnu jednakost u sportu.

Međunarodni olimpijski odbor suočava se s izazovom kako osigurati ravnopravnost i sigurnost svih natjecatelja, dok istovremeno balansira između različitih stavova i mišljenja o rodnoj identifikaciji. Debata o prisutnosti transrodnih sportaša na velikim sportskim događanjima poput Olimpijskih igara je kompleksna i izaziva snažne reakcije s obje strane.

Dok neki zagovaraju potpunu inkluziju, drugi ističu biološke razlike koje mogu utjecati na fair play i sigurnost natjecateljica. Kako se bliže Olimpijske igre u Los Angelesu, bit će zanimljivo vidjeti kako će se ova tema razvijati i koje će odluke biti donesene kako bi se zadovoljile sve strane uključene u ovu osjetljivu i važnu diskusiju.

Važno je napomenuti da se sportske organizacije širom svijeta suočavaju s ovim pitanjem, pokušavajući pronaći ravnotežu između prava na samoidentifikaciju i održavanja fer uvjeta natjecanja. Odluke donesene u narednim godinama mogle bi postaviti presedan za budućnost sporta na globalnoj razini.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here