Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik najavio je da će putem svojih političkih saradnika, koje naziva “predstavnicima RS u zajedničkim institucijama”, pokrenuti inicijativu da se Bosna i Hercegovina pridruži sankcijama koje je američki predsjednik Donald Trump uveo Međunarodnom krivičnom sudu (ICC). Njegov plan, međutim, neće imati efekta, budući da se BiH već opredijelila za suprotan stav i podržala rad ovog međunarodnog suda.

FILE PHOTO: Republican presidential nominee and former U.S. President Donald Trump looks on during a press conference at Trump Tower in New York City, U.S., September 6, 2024. REUTERS/David Dee Delgado/File Photo

Ministarstvo vanjskih poslova Bosne i Hercegovine potvrdilo je da je zemlja već ranije stala uz države koje podržavaju Međunarodni krivični sud, koji je uspostavljen od strane Ujedinjenih nacija (UN). Ova institucija igra ključnu ulogu u procesuiranju teških kršenja međunarodnog prava i zločina protiv čovječnosti.

 

U službenom saopćenju Ministarstva vanjskih poslova BiH, objavljenom na društvenoj mreži X, istaknuto je sljedeće:

  • BiH je potpisnica Rimskog statuta, temeljnog pravnog akta kojim je osnovan Međunarodni krivični sud.
  • Kao članica Skupštine zemalja članica ICC-a, BiH je među 79 država koje su se obavezale na očuvanje međunarodne pravde i sudske nezavisnosti.
  • Bosna i Hercegovina potvrđuje svoju nepokolebljivu podršku nezavisnosti, nepristranosti i integritetu ICC-a.
  • Sve radnje koje potkopavaju autoritet ovog suda povećavaju rizik od nekažnjavanja za najteže međunarodne zločine i ugrožavaju globalnu vladavinu prava.

Ova objava jasno pokazuje da pokušaji Dodika i njegovih saradnika nemaju pravnu osnovu, niti podršku na državnom nivou. Bosna i Hercegovina ostaje dosljedna svojim međunarodnim obavezama, što znači da je njeno članstvo i podrška Međunarodnom krivičnom sudu neupitna. S obzirom na to da je BiH već zauzela jasan stav u vezi s radom ovog suda, Dodikova inicijativa može se smatrati političkim manevrom bez realne mogućnosti realizacije.

Ovaj potez predsjednika Republike Srpske može se sagledati u širem kontekstu njegove dugogodišnje politike, koja često dolazi u sukob sa međunarodnim pravnim standardima i odlukama institucija na državnom nivou. Dodikova retorika i potezi usmjereni protiv međunarodnih sudova već su ranije nailazili na osude međunarodne zajednice, uključujući i sankcije koje su mu uvedene od strane Sjedinjenih Američkih Država i Evropske unije.

Iako predsjednik RS-a pokušava utjecati na političke odluke na državnom nivou, njegov plan da BiH podrži sankcije protiv ICC-a nije realan i neće imati nikakvu pravnu težinu. Ostanak Bosne i Hercegovine uz zemlje koje podržavaju ovaj sud dodatno potvrđuje njen međunarodni kredibilitet i posvećenost pravdi i ljudskim pravima.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here