Situacija u južnoj sirijskoj provinciji Suwejda doživjela je značajan preokret nakon višednevnih sukoba između lokalnih naoružanih grupa. Sirijska vojska, konkretno jedinice Ministarstva odbrane, počele su ulazak u grad Suwejdu s ciljem uspostavljanja kontrole i stabilnosti u toj, dugo vremena autonomnoj regiji. Ovaj razvoj događaja dolazi nakon velikih tenzija i nasilja, koje je odnijelo desetine života i ostavilo brojne ranjene.

Prema informacijama sirijske državne novinske agencije, jedinice su raspoređene na strateškim ulazima u grad, a ulazak u centar Suwejde otpočeo je u utorak. Povod za ovaj potez bio je krvavi sukob koji se dogodio između beduinskih plemenskih boraca i milicija koje pripadaju zajednici Druza, rezultirajući s više od 30 poginulih i skoro 100 ranjenih osoba. Ubrzo nakon tog incidenta, reagovalo je i duhovno vodstvo Druza, pozivajući sve naoružane grupe u regiji da obustave oružane aktivnosti i sarađuju s državnim snagama.

U svom saopćenju, duhovne vođe su podržale prisustvo snaga sigurnosti, naglašavajući potrebu za hitnom stabilizacijom regije i obnovom kontrole nad ključnim vojnim i bezbjednosnim centrima u Suwejdi. Oni su dodatno pozvali na otvoren dijalog s vlastima, sugerišući da je političko rješenje moguće jedino kroz saradnju, a ne kroz daljnje sukobe.

U okviru mjera za smirivanje stanja, šef unutrašnje sigurnosti Ahmed al-Dalati objavio je uvođenje policijskog sata u cijeloj provinciji, s početkom u utorak i trajanjem „do daljnjeg“. Ova mjera donesena je u cilju zaštite civila i sprječavanja daljih oružanih incidenata. Al-Dalati je tom prilikom naglasio da su zajedničke snage Ministarstva unutrašnjih poslova i Ministarstva odbrane već počele s raspoređivanjem unutar gradskog jezgra Suwejde.

Takođe je apelovao na vjerske vođe i lidere lokalnih frakcija da djeluju odgovorno i sarađuju s vlastima u cilju očuvanja mira. Posebno je istaknuto da svi građani trebaju ostati u svojim domovima i odmah prijaviti sumnjive aktivnosti, jer postoji bojazan da bi naoružane grupe mogle pokušati da koriste civilne četvrti kao zaklon ili baze za daljnje djelovanje.

Prema saopćenju Ministarstva odbrane, prioritet je lociranje i neutralizacija ilegalnih oružanih grupa koje se i dalje kreću oko Suwejde. Ministarstvo je potvrdilo da je ulazak vojnih jedinica u sam centar provincije dio operacije čiji je cilj potpuna kontrola teritorije i suzbijanje oružane prijetnje.

U isto vrijeme, cijeli ovaj preokret na terenu odvija se u kontekstu većih političkih promjena u Siriji. Nakon što je Bashar al-Assad, dugogodišnji lider zemlje, napustio Siriju krajem 2024. godine i sklonio se u Rusiju, došlo je do kraja gotovo šest decenija vladavine Baas partije, koja je kontrolisala državni aparat još od 1963. godine.

Nova politička realnost u zemlji oblikovana je osnivanjem prelazne administracije u januaru 2025. godine, na čelu s predsjednikom Ahmadom al-Sharaom. Ova administracija preuzela je odgovornost za vođenje zemlje kroz tranzicioni period i jedan od njenih prioriteta upravo je stabilizacija osjetljivih provincija poput Suwejde.

Uvođenje vojske u ovaj region signalizira kraj duže faze de facto autonomije koju su Druzske zajednice imale tokom sirijskog građanskog rata. Suwejda je dugo bila poznata po relativnoj neutralnosti u sukobima između opozicionih i režimskih snaga, ali i po povremenim tenzijama sa susjednim zajednicama.

U tom kontekstu, aktuelna vojna akcija ne znači samo tehničko preuzimanje kontrole nad gradom, već označava i simbolički početak novog odnosa između centralne vlasti i perifernih etničko-religijskih grupa. Zajednički pozivi na saradnju, poput onih koje su izdale Druzske vjerske vođe, mogu predstavljati nadu za mirniji i inkluzivniji put naprijed.

U konačnici, događaji u Suwejdi ne tiču se samo jedne provincije – oni odražavaju širu dinamiku transformacije Sirije, zemlje koja pokušava izgraditi novu političku i društvenu stvarnost nakon dugog perioda rata, represije i unutrašnjih podjela. Koliko će ovaj pokušaj obnove državnog autoriteta biti uspješan, zavisiće od balansa između bezbjednosti i političke inkluzivnosti, ali i od spremnosti svih strana da se odreknu oružja u korist dijaloga i stabilnosti.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here