Vlada Republike Srpske reagovala je na nedavne izjave ekonomistkinje Svetlane Cenić koja je kritikovala trenutnu ekonomsku situaciju u toj regiji, kao i rad vlade. Cenić je, naime, izjavila da su njeni rezultati kao ministra finansija prošli nezapaženo, navodeći kako građani Republike Srpske nisu upamtili značajne promjene ili postignuća za vrijeme njenog mandata. U odgovorima na ove tvrdnje, iz Vlade RS poručuju da bi bilo korisno da Cenić ponudi konkretne makroekonomske podatke i pokazatelje koji bi omogućili građanima da sami ocijene uspjeh njenog mandata.

Iz Vlade RS ističu da su u periodu kada je Cenić obnašala funkciju ministra finansija, javni i unutrašnji dug bili čak dvostruko veći nego što su danas. Ovo su odlučno istakli kao kontrast trenutnom stanju i objašnjenje zašto smatraju da njeni komentari o ekonomiji nisu utemeljeni na realnim podacima. Za Vladu RS, ovo pitanje nije samo političko, već se oslanja na konkretne brojke i pokazatelje koji govore sami za sebe. Cenić je, prema njihovim tvrdnjama, imala priliku da u prošlom periodu pokaže svoje sposobnosti, ali je očigledno da nije ostvarila impozantne rezultate na tom polju.

Iz Vlade Republike Srpske također naglašavaju da su u proteklom periodu ostvareni značajni rezultati u smanjenju duga i povećanju isplata šteta. Naime, do sada je Republika Srpska isplatila više od milijardu maraka na ime materijalne i nematerijalne štete. Takođe, u posljednje tri godine, uspješno je vraćeno 650 miliona KM više nego što je iznosila ukupna zaduženost, što su ključni pokazatelji uspjeha prema njihovom mišljenju.

Za razliku od kritika koje su dolazile sa strane Cenić, koja je ukazivala na nedostatak konkretnih postignuća i djelovanja, Vlada RS smatra da su ovi rezultati jasni i očigledni te predstavljaju odgovor na njen upit. Na pitanje o ekonomskom napretku i zakonodavnom okviru, Vlada RS podvlači da je postignut stabilan napredak koji se ne može zanemariti i koji jasno demantuje tvrdnje da nisu napravljeni impozantni pomaci u finansijskom sektoru.

U ovom odgovoru, Vlada RS se fokusirala na činjenicu da je ekonomija u boljoj poziciji nego prije, uz smanjenje duga i uspješno vraćanje obaveza prema kreditorima. “Bilo bi korisno da ona predstavi konkretne makroekonomske pokazatelje iz vremena dok je bila na funkciji,” kažu iz Vlade, sugerišući da bi time građani imali mogućnost da bolje procijene njen rad i uspjehe. Takođe, kroz ove odgovore, vlasti žele staviti u fokus makroekonomske podatke koji prikazuju bolju finansijsku stabilnost i sposobnost upravljanja dugom u odnosu na prethodni period.

Ujedno, iz Vlade RS izražavaju mišljenje da je svaka kritika koja ne donosi konkretne brojke i relevantne podatke samo političko prepucavanje koje ne doprinosi stvarnoj analizi situacije. Smatraju da je transparentnost u ekonomiji ključna i da samo sa jasno iznesenim podacima mogu građani donijeti objektivan zaključak o tome ko je učinio pravi pomak u ekonomskoj politici.

Iz tih razloga, Vlada Republike Srpske poziva Cenić da pokaže podatke iz svog mandata, što bi omogućilo poštenu procjenu njenog rada u kontekstu ekonomskih pokazatelja, te bi time postigla pravu računicu u odnosu na trenutno stanje i uspjehe koje je postigla trenutna vlada.

Zaključno, odgovor Vlade Republike Srpske na izjave Svetlane Cenić naglašava važnost konkretnih podataka i realnih pokazatelja u ocjeni ekonomskih rezultata. Iako su iznesene kritike o njenim navodnim nepostignućima kao ministra finansija, iz Vlade smatraju da je realnost ipak drugačija i da su postignuti značajni koraci u smanjenju duga i vraćanju obaveza. Također, naglašavaju da je odgovornost za vođenje ekonomske politike, uz očiglednu stabilnost koju su postigli, na strani trenutne vlasti.

Ovaj odgovor jasno stavlja do znanja da se političke razmirice ne mogu temeljiti na neprovjerenim tvrdnjama, već da bi trebale biti zasnovane na činjeničnim podacima. Sa ove tačke gledišta, iz Vlade RS poručuju da je potrebno podići kvalitet javne debate tako što će se više posvetiti transparentnosti i konkretnoj analizi, umjesto apstraktnih kritika bez oslonca na statistiku i brojke. Na taj način bi se omogućila jasna slika o stvarnom napretku u ekonomiji Republike Srpske, kao i o budućim koracima u vođenju državne politike.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here