Prema najnovijim podacima, radnici u Bosni i Hercegovini suočavaju se s jednim od najnižih prosječnih primanja u regiji, što ih stavlja u gotovo identičnu situaciju sa radnicima u Sjevernoj Makedoniji, prema analizi agencije Anadolu. Dok Slovenija prednjači sa znatno višom prosječnom platom od 1.501,97 eura, radnici u Bosni i Hercegovini zarađuju tek 702,51 euro, što jasno odražava duboku ekonomsku razliku između ove dvije zemlje, kao i unutar šire regije.

Kada se uporede primanja u ostalim zemljama regije, Hrvatska se ističe kao druga po redu s prosječnom platom od 1.315 eura, čime se značajno približava slovenskom standardu. S druge strane, Srbija, Crna Gora i Sjeverna Makedonija bilježe nešto niže prosječne plate, ali i dalje iznad 680 eura, što Bosnu i Hercegovinu stavlja na sam kraj ove liste.

Zanimljivo je da su bruto plate u Sloveniji u prvom polugodištu 2024. godine znatno porasle, što ukazuje na pozitivne ekonomske trendove u toj zemlji. Međutim, privatni sektor u Sloveniji doživio je blagi pad u odnosu na prethodni mjesec, što može ukazivati na određene izazove s kojima se suočavaju privatni poslodavci. U Hrvatskoj je situacija nešto drugačija, gdje su zabilježeni blagi padovi prosječnih plata u odnosu na prethodni mjesec, s naglaskom na najniže plate koje su prisutne u sektoru proizvodnje odjeće.

Bosna i Hercegovina, nažalost, i dalje zaostaje za svojim susjedima. Rast plata je minimalan, što dodatno otežava život građanima koji se suočavaju s konstantnim porastom troškova života. Iako su zabilježena neka blaga povećanja u sektorima kao što su financije i trgovina, ta povećanja nisu dovoljna da bi značajno promijenila ekonomske uvjete u zemlji. Prosječna plata ostaje nedovoljno konkurentna, što značajno smanjuje kupovnu moć građana i otežava svakodnevni život.

Ovakva situacija ima dugoročne posljedice na ekonomski razvoj zemlje, jer nedovoljna primanja ograničavaju mogućnosti za štednju i investicije, što dodatno pogoršava već ionako teške ekonomske uvjete. Bez značajnijih promjena i ekonomskih reformi, Bosna i Hercegovina će i dalje ostati na dnu ljestvice, s malo nade za značajnije poboljšanje u bližoj budućnosti. To stvara začarani krug u kojem niske plate i visoki troškovi života dodatno opterećuju standard građana, dok nedostatak ekonomskih prilika otežava izlazak iz ove situacije.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here