Na TikToku se šire opasni izazovi koji mogu privući djecu željnu dokazivanja i pokazivanja pred vršnjacima, ali ovi izazovi mogu imati tragične posljedice.

U današnje vrijeme, život bez društvenih mreža je gotovo nezamisliv. Međutim, kad je riječ o mlađoj generaciji, roditelji moraju biti posebno oprezni. Na TikToku kruže opasni izazovi koji privlače djecu koja žele impresionirati svoje prijatelje, ali ovi izazovi mogu završiti kobno. Danas ćemo izdvojiti šest najopasnijih.

Jedan od izazova uključuje uzimanje velikih količina lijekova protiv alergija kako bi se izazvale halucinacije. Ovaj izazov je doveo do smrti jednog tinejdžera, a stručnjaci upozoravaju da može uzrokovati srčane probleme, komu, pa čak i smrt.

U drugom izazovu, djeca pokušavaju zadržati dah dok ne izgube svijest. To može dovesti do oštećenja mozga i smrti, što se i dogodilo kada su djevojčica i dječak, stari 10 i 12 godina, preminuli nakon što su pokušali ovaj izazov.

„Silueta“ izazov uključuje djevojke koje egzotično plešu ispred vrata dok iza njih svijetli crveno svjetlo, tako da se vide samo njihove siluete. Međutim, neki korisnici skidaju te snimke i uređuju ih kako bi otkrili tijela djevojaka, a zatim ih bez njihovog znanja i dozvole postavljaju na društvene mreže.

Silika gel

Nakon što su se proširile glasine da uz test za trudnoću dolazi pilula za dan poslije, tinejdžeri su postavili izazov da se ta tableta popije. Iako su proizvođači upozorili da je riječ o silika gelu, video snimci konzumiranja te pilule su se ipak proširili po mrežama.

Brušenje zuba turpijom za nokte je još jedan besmislen izazov koji može ozbiljno oštetiti zube, ponekad i trajno. Stomatolozi su izrazili veliku zabrinutost zbog ovog izazova.

Na domaćim društvenim mrežama raste zabrinutost građana zbog novog izazova u kojem djeca iskaču ispred vozila u pokretu i pokušavaju pretrčati ulicu na mjestima gdje to nije predviđeno, poput crvenog svjetla za pješake. U Americi je 18-godišnjak izgubio život na taj način, a više maloljetnika je privedeno.

Izuzetno je važno pratiti sadržaje koje djeca i mladi konzumiraju na internetu te ih kontinuirano upozoravati na opasnosti koje tamo vrebaju, prenosi Avaz.

4o

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here