Pitanje:

Selam alejkum,

Kao musliman, razumijem da je kamata zabranjena u islamu, posebno kada se radi o pozajmljivanju novca s namjerom da se traži dodatak na vraćeni iznos. Međutim, zanima me kakav je stav islama kada se novac položi u banku i dobijemo kamatu na taj iznos? Je li ta kamata također zabranjena? Hvala vam unaprijed na odgovoru, neka vas Allah nagradi svim dobrim na ovom i budućem svijetu!

Odgovor:

Ve alejkumus-Selam,

Kamata je zaista strogo zabranjena u islamu, što je jasno naglašeno u Kur’anu i hadisima. Islam izričito zabranjuje uzimanje kamate pri pozajmljivanju novca, jer se smatra neetičkim načinom ostvarivanja profita na račun tuđe potrebe.

Što se tiče pohranjivanja novca u banku i dobijanja kamate na taj novac, situacija je slična. Kada svoj novac položite u banku, ona koristi taj novac za daljnje poslovanje, pozajmljujući ga drugim bankama, firmama ili pojedincima. Banka zarađuje značajne svote novca koristeći vaš depozit, a vama nudi malu kamatu kao dio tog profita. Ova kamata, iako manja u odnosu na ono što banka zarađuje, također spada pod kategoriju zabranjene kamate (riba) u islamu.

Međutim, postoje opcije kako se nositi s kamatom koju banka isplaćuje. Prema islamskim učenjacima, dopušteno je uzeti tu kamatu, ali ne za osobne koristi. Umjesto toga, taj novac se može koristiti u dobrotvorne svrhe, poput izgradnje infrastrukture (puta, bunara, česme) ili pomoći siromašnima. Na ovaj način, novac koji je stečen kroz nedozvoljen način ne bi koristio pojedincu, već bi bio preusmjeren u svrhe koje doprinose općem dobru.

Ako se osjećate nesigurno u pogledu sigurnosti vašeg novca kod kuće, preporučuje se iznajmljivanje sefa u banci. Na taj način, vaš novac će biti sigurno pohranjen bez da se koristi u bankovnim poslovima, a vi plaćate uslugu čuvanja. Ova opcija omogućava da izbjegnete kontakt s kamatom i zadržite svoj novac na sigurnom.

Molimo Allaha da vas nagradi svim dobrim na ovom i budućem svijetu. Amin.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here