Fotografija koju su čitatelji portala Crna-Hronika podijelili izazvala je značajnu pažnju na društvenim mrežama. Na njoj se vidi račun za različite namirnice kupljene u supermarketu, čija ukupna cijena iznosi 89 eura, što odgovara otprilike 174 KM. Ovaj iznos pokriva širok asortiman prehrambenih proizvoda, uključujući meso, povrće, voće i razne dodatke, što je mnoge navelo na razmišljanje o velikim razlikama u cijenama između Bosne i Hercegovine i drugih zemalja.
Pitanje cijena hrane u BiH
Na prvi pogled, cijene prikazane na računu izgledaju povoljnije nego one na bosanskohercegovačkom tržištu, što postavlja logično pitanje: zašto su namirnice u BiH skuplje nego u nekim drugim evropskim zemljama? Ovo je tema koja redovno izaziva rasprave, a čini se da uzroci leže u složenim ekonomskim i sistemskim faktorima.
Šta obuhvata navedena cijena?
Na spomenutom računu evidentirane su brojne stavke, koje uključuju sljedeće proizvode:
- Jaja
- Faširano meso i piletina (uključujući cijelo pile)
- Makarone i paradajz sos
- Indijski orah, feta sir, rendani sir i kečap
- Proteinski tost, slanina i začini
- Paradajz, paprika, luk, banana, narandža, krompir i zelena salata
- Tortilje i zamrznuto povrće
Za cijenu od 89 eura, ovako bogata korpa namirnica omogućava opskrbu gotovo svim potrebnim sastojcima za tjedni obrok prosječne porodice. Ova cijena izaziva dodatne kontraste kada se usporedi s cijenama istih proizvoda na tržištu u BiH.
Razlozi za razliku u cijenama
Razlika u cijenama hrane između BiH i drugih zemalja ne može se objasniti isključivo razlikama u standardu ili troškovima života. Postoji nekoliko faktora koji doprinose ovom problemu, uključujući:
- Logistiku i troškove transporta – BiH se uvelike oslanja na uvoz prehrambenih proizvoda, što povećava troškove.
- Ograničene subvencije za domaće poljoprivrednike – Nedovoljna podrška poljoprivredi čini domaće proizvode manje konkurentnima.
- Nedostatak konkurencije među trgovcima – Manji broj velikih trgovačkih lanaca rezultira višim maržama i većim cijenama.
- Standard potrošača – Niske plate i penzije u BiH otežavaju pristup kvalitetnoj hrani po povoljnim cijenama.
Poboljšanje uvjeta za domaću poljoprivredu, smanjenje ovisnosti o uvozu i poticanje konkurencije među trgovcima predstavljaju ključne korake za ublažavanje ovog problema.
Reakcije građana na društvenim mrežama
Fotografija računa izazvala je lavinu komentara na Facebook stranici portala Crna-Hronika. Korisnici su dijelili svoje stavove o razlikama u cijenama i životnim standardima između BiH i zapadnih zemalja. Evo nekih izdvojenih komentara:
- “U Švedskoj je pola toga isto toliko para, tako i u Austriji, koja ima slične plate kao mi, pa to i nije skupo!”
- “Za 174 KM u Bosni mogu kupiti teletinu, janjetinu, gajbu pive, šteku cigara, 30 jaja, i još mi ostane za šišanje.”
- “Standard u Austriji i kod nas ne može se uspoređivati. Oni ovo zarade za nekoliko sati, dok mi radimo dva dana za taj novac.”
Komentari ukazuju na frustraciju građana zbog visokih cijena i niskog standarda života, ali i na različite percepcije o tome šta je “pristupačno”.
Zaključak
Ova situacija otkriva ozbiljne ekonomske izazove s kojima se suočava BiH. Iako cijene u drugim zemljama često izgledaju niže, razlika u standardima i ekonomskim uvjetima jasno pokazuje duboko ukorijenjene probleme u domaćoj ekonomiji. Da bi se situacija poboljšala, potrebni su strateški koraci poput jačanja domaće proizvodnje, smanjenja uvoznih zavisnosti i poticanja tržišne konkurencije. Takve promjene mogu donijeti dugoročne koristi za građane, omogućavajući im pristup povoljnijim i kvalitetnijim prehrambenim proizvodima.