Na iznenađenje mnogih, pokrivene djevojke su dale odgovor Miloradu Dodiku na njegovu izjavu da se nošenje marame plaća. Sve se dogodilo prošle godine, a njihov odgovor postao je viralni hit.

Dodik je izjavio da se nošenje mahrame plaća, na što je jedna od pokrivenih djevojaka odgovorila: „Istina je da plaćamo svoje mahrame. Neka košta 5 KM, neka 10 KM, a ponekad, kad zaradimo više, kupimo i skuplje. Nosimo mahrame jer nas je Allah dž.š. zadužio, i ponosna sam na sebe unatoč svim napadima. Mahrama ostaje simbol ove države!“

Najbolji odgovor možda leži u jednoj kratkoj priči, koju je djevojka ispričala. Priča se odnosi na mudraca i Britanca koji je posjetio mudraca. Britanac je pitao mudraca zašto se u islamu muškarci ne rukuju sa ženama, smatrajući to neobičnim. Mudrac mu je odgovorio pitanjem: „Možeš li se ti rukovati s kraljicom Elizabethom?“ Britanac je odgovorio da ne može jer samo određene osobe imaju tu privilegiju. Mudrac je potom objasnio da su njihove žene kraljice, i kraljice se ne rukuju s nepoznatim muškarcima.

Britanac je zatim postavio pitanje zašto muslimanske djevojke pokrivaju svoje tijelo i kosu, smatrajući to diskriminacijom i zlostavljanjem. Mudrac se nasmiješio, izvadio dvije čokoladne bombone, jednu odmotao, a drugu ostavio u omotu, te ih bacio na prašnjav pod. Upitao je Britanca koju bi bombonu uzeo i pojeo. Britanac je bez razmišljanja rekao da bi uzeo onu u celofanu. Mudrac je objasnio da je to način kako oni vide svoje žene – čuvaju ih i štite kao dragocjenosti.

Ova priča je poslužila kao moćan odgovor na Dodikovu izjavu, naglašavajući ponos i vrijednosti koje pokrivene djevojke drže. Njihov odgovor, kao i priča mudraca, snažno je odjeknuo među ljudima, naglašavajući poštovanje i čast koja se pridaje ženama u islamu. Priča je postala simbol otpora i ponosa, pokazujući da nošenje mahrame nije samo vjerska obaveza, već i simbol identiteta i dostojanstva.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here