Poslanik Muhammed, sallallahu alejhi ve sellem, prenosi da Allah, subhanehu ve te’ala, obećava zaštitu od Džehennema onima koji se drže određene prakse i djela. Ova djela, koja se sastoje od predanosti u obavljanju namaza, koraka na Allahovom putu i čuvanja rekata prije i poslije podne namaza, predstavljaju ključne tačke koje nas približavaju Allahovoj milosti i udaljavaju od Njegove kazne.
Jedno od tih djela je predanost obavljanju namaza u njegovo vrijeme, posebno sabaha i ikindije. Ebu Bekr ibn Umare ibn Ruejbe prenosi od svog oca da je rekao: “Čuo sam Resulullaha, sallallahu alejhi ve sellem, kako kaže: ‘U Džehennem neće ući onaj ko klanja prije izlaska sunca i prije njegova zalaska.'” Ovaj hadis jasno ukazuje na važnost klanjanja sabaha i ikindije u njihovom tačnom vremenu. Ove dvije namaz-vremena posebno su istaknute jer mnogi ljudi često podcjenjuju njihov značaj. Sabah namaz je prvi dnevni namaz, često ga prati borba između sna i dužnosti, dok je ikindija namaz često zanemaren zbog posla ili drugih obaveza. Ipak, Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, ovdje naglašava da oni koji se trude obavljati ove namaze na vrijeme, dobijaju obećanje da neće ući u Džehennem. Obavljanje namaza u tačno vrijeme je znak vjernikove predanosti i poslušnosti prema Allahu.
Drugi ključni čin koji obećava zaštitu od vatre je koračanje na Allahovom putu, bilo da se radi o ibadetu ili borbi u džihadu. Aabyeh bin Rifa’ah prenosi da ga je sustigao Ebu Abes dok je išao na džumu namaz, i rekao mu: “Čuo sam od Poslanika, sallallahu alejhi ve sellem, da je rekao: ‘U Džehennem neće ući onaj čije se noge upraše od koračanja na Allahovom putu.'” Ovaj hadis ukazuje na veliku vrijednost svakog truda koji se uloži u služenje Allahu. Koraci na Allahovom putu mogu biti u fizičkom smislu, poput putovanja na džumu, hadž ili umru, ili u širem smislu, poput truda u širenju islamskog znanja, pomaganja drugima, pa čak i žrtvovanja radi očuvanja vjere. Allah, subhanehu ve te’ala, cijeni svaku vrstu napora na Njegovom putu, a oni koji se trude imaju obećanje da neće ući u Džehennem.
Treći čin koji donosi Allahovu zaštitu je predanost klanjanju četiri rekata prije i četiri poslije podne namaza. Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, rekao je: “U Džehennem neće ući onaj ko redovno klanja četiri rekata prije i četiri poslije podne namaza.” Ovaj hadis, prenesen od Tirmizija, potvrđuje važnost dobrovoljnih rekata prije i poslije obaveznih namaza. Iako podne namaz sam po sebi ima veliku važnost kao jedan od pet dnevnih namaza, dodatno obavljanje sunnet-rekata prije i poslije njega ukazuje na trud i ljubav prema Allahu. Redovno obavljanje ovih rekata ne samo da donosi dodatnu nagradu, već djeluje i kao zaštita vjerniku od Džehennema.
Ova tri djela, kada se praktikuju s iskrenom namjerom, otvaraju vrata Allahove milosti i pružaju vjernicima sigurnost od vatre. U ovoj praksi je važna iskrenost, jer djela nisu samo formalnosti koje se obavljaju zbog običaja, već trebaju biti izraz ljubavi, poslušnosti i straha od Allaha.
Da bi se postigla Allahova milost i izbjegla Njegova kazna, važno je ustrajati u:
- Redovnom obavljanju namaza u tačno određeno vrijeme, posebno sabaha i ikindije.
- Trudu na Allahovom putu, bilo da se radi o džihadu, ibadetu ili svakodnevnim naporima u očuvanju vjere.
- Klanjanju dobrovoljnih rekata prije i poslije obaveznih namaza, što dodatno učvršćuje naš odnos s Allahom.
Ova tri djela nisu samo fizički činovi, već oni reflektiraju srž islamske duhovnosti. Obavljanjem namaza na vrijeme, trudom na Allahovom putu i dodavanjem dobrovoljnih rekata pokazujemo svoju predanost i želju da budemo bolji vjernici. Za uzvrat, Allah, subhanehu ve te’ala, obećava svoju zaštitu, što je najveća nagrada i olakšanje za svakog muslimana.
Na kraju, ovaj tekst nas podsjeća da su ove prakse jednostavne, a opet izuzetno značajne. Nije riječ o nekim teškim zadacima, već o redovnom obavljanju onoga što nam je već poznato. Ukoliko se budemo pridržavali ovih djela, zaslužujemo Allahovu milost i obećanje da nas vatra Džehennema neće dotaći. Vjernici koji usvoje ove navike ne samo da jačaju svoj odnos s Allahom, nego i osiguravaju svoju vječnu budućnost u Džennetu.