Namazi koji nisu propisani islamom

Pitanje: Koji namazi nisu propisani islamom i smatraju se novotarijama?

Odgovor:

Postoje određeni namazi koji nisu propisani islamom i smatraju se novotarijama, što znači da njihovo obavljanje predstavlja grijeh. Ovi namazi nisu dio islamske prakse kako je propisana u Kur’anu i sunnetu, već su dodani kroz različite inovacije koje nemaju osnovu u vjerodostojnim izvorima islama.

Primjeri ovih namaza uključuju:

  • Namaz lejletul-regaib: Ovaj namaz se klanja 12 rekata, a na svakom rekatu se uči sura Kadr 3 puta i sura Ihlas 12 puta.
  • Namaz lejletul-berat: Ovaj namaz se klanja sa 4, 14 ili 100 rekata, a na svakom rekatu se uči sura Ihlas 3, 7 ili 15 puta.
  • Namaz lejletul-miradž: Ovaj namaz ima 12 rekata, a sura Ihlas se uči od 1 do 7 puta na svakom rekatu.
  • Namaz lejletul-Kadr: Ovaj namaz se klanja sa 2, 20, 100 ili čak 1000 rekata, a sura Ihlas se uči 3, 7 ili 100 puta na svakom rekatu.
  • Posebni dnevni i noćni namazi za svaki dan u sedmici: Ove namaze često klanjaju sufije. Na primjer, četvrtkom se klanja dva rekata, na prvom rekatu se uči Fatiha 100 puta, a sura Ihlas također 100 puta.
  • Namaz za podmirenje roditeljskih prava: Ovaj namaz se također često klanja među sufijama, klanja se uoči petka između akšama i jacije, sastoji se od 2 rekata, a na svakom rekatu se uči Ajetul-kursijj 15 puta i sura Ihlas 15 puta.

Razlozi zašto su ovi namazi smatrani novotarijama:

Namaz je jedan od temelja islama, a dodavanje ili mijenjanje propisanih formi ibadeta smatra se odstupanjem od čistog islamskog učenja. Ovi namazi nemaju temelja u Kur’anu i sunnetu, te njihovo obavljanje može dovesti do udaljavanja od pravog puta i miješanja istine sa zabludom.

Potvrda iz islamskih izvora:

U hadisima se navodi da vjernici ne bi trebali dodavati ili mijenjati propisane oblike ibadeta. Prenosi se od Abdullaha ibn Abbasa, radijallahu anhuma, da je Allahov Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, rekao: “Kada bi se ljudima dalo ono što traže, bilo bi onih koji bi tražili imetke i živote drugih. Međutim, onaj koji traži dužan je podnijeti dokaz, a onaj koji poriče, zakletvu.” (El-Bejheki, Es-Sunenus-sagir, 3386)

Na temelju ovog hadisa, učenjaci su uspostavili pravilo “El-Aslu beraetuz-zimmeh” (الأَصْلُ بَراءَةُ الذِمَّةِ), što znači da je osnovno pravilo da osoba nije dužna ispuniti određenu obavezu ili vratiti nečije pravo dok se ne dokaže suprotno.

Poziv Islamskoj Zajednici:

Važno je da Islamska zajednica aktivno radi na edukaciji muslimana o pravim propisima islama, razjasni istine i spriječi širenje novotarija. Također, treba prestati pozivati se na hanefijski mezheb kao opravdanje za ove inovacije, jer je imam Ebu Hanifa čist od svih ovih i drugih novotarija.

Zaključak:

Namaz je stub vjere i vrlo je važno da se praktikuje onako kako je propisan u Kur’anu i sunnetu, bez dodavanja ili mijenjanja. Molimo Allaha, subhanehu ve teala, da nam pomogne da budemo nosioci istine i da nas zaštiti od zabluda, te da umremo kao najiskreniji muslimani.

Napisao: mr. Jakub Alagić (Preneseno sa Facebook stranice Vjerovanje Bošnjaka 2) Obrada/uvod: Menhedž

Podijelite ovaj članak

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here