Nakon svakog namaza, Allahov Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, preporučio je vjernicima da obavljaju zikr – spominjanje i veličanje Gospodara. Većina muslimana je upoznata s uobičajenim načinom obavljanja zikra, koji podrazumijeva izgovaranje riječi „subhanallah“, „elhamdulillah“ i „Allahu ekber“, po trideset tri puta nakon svakog namaza. Ovo je prihvaćen i ispravan način obavljanja zikra. Ipak, ono što je manje poznato jeste da je Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, praktikovao i druge načine izgovaranja zikra nakon namaza, a svi oni su zabilježeni u njegovom vjerodostojnom sunnetu.

Cilj svakog vjernika trebao bi biti da poznaje i povremeno praktikuje te različite načine zikra, kako bi oživio sunnete i spriječio njihov zaborav. U nastavku ćemo predstaviti nekoliko metoda koje je Allahov Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, koristio za zikr nakon namaza.

Prva metoda obavljanja zikra sastoji se u tome da se nakon svakog namaza po trideset tri puta izgovore riječi „subhanallah“, „elhamdulillah“ i „Allahu ekber“, a zatim da se doda izgovaranje stotinu riječi „la ilahe illallahu, vahdehu la šerike lehu, lehul-mulku ve lehul-hamdu, ve huve ala kuli šejin kadir!“ Ebu Hurejra, radijallahu anhu, prenosi da je Allahov Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, rekao: „Ko nakon svakog namaza izgovori ‘subhanllahi’ trideset tri puta, ‘elhamudlillahi’ trideset tri puta, ‘Allahu ekber’ trideset tri puta, a zatim to upotpuni stoti put riječima: ‘La ilahe illallahu, vahdehu la šerike lehu, lehul-mulku ve lehul-hamdu, ve huve ala kuli šejin kadir!’, bit će mu oprošteni grijesi, pa makar ih bilo kao morske pjene.“ (Muslim, br. 597)

Druga metoda obavljanja zikra gotovo je identična prethodnoj, osim što se „Allahu ekber“ izgovara trideset četiri puta, dok se „subhanallah“ i „elhamdulillah“ izgovaraju po trideset tri puta. Ka‘b b. Udžra, radijallahu anhu, prenosi da je Allahov Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, kazao: „Nagrada neće biti uskraćena čovjeku koji svaki obavezni namaz popratiti izgovaranjem riječi zikra: ‘subhanallah’ trideset tri puta, ‘elhamdulillah’ trideset tri puta, i ‘Allahu ekber’ trideset četiri puta.“ (Muslim, br. 596)

Treća metoda uključuje izgovaranje „subhanallah“ dvadeset pet puta, „elhamdulillah“ dvadeset pet puta, „Allahu ekber“ dvadeset pet puta, te „la ilahe illallah“ također dvadeset pet puta. Zejd b. Sabit, radijallahu anhu, svjedoči da je Allahov Poslanik preporučio ovu metodu nakon što je jedan ensarija usnio san u kojem mu je sugerisano da se ovi zikrovi izgovaraju po dvadeset pet puta. Kada su o tome obavijestili Allahovog Poslanika, on je rekao: „Učinite tako!“ (Hadis bilježe Ahmed, Tirmizi i Darimi, a šejh Albani ga ocjenjuje vjerodostojnim.)

Četvrta metoda je jednostavnija i kraća, te podrazumijeva da se nakon namaza po deset puta izgovore riječi „subhanallah“, „elhamdulillah“ i „Allahu ekber“. Abdullah b. Amr, radijallahu anhu, prenosi da je Allahov Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, rekao: „Dva su postupka koja će onoga ko ustraje u njima uvesti u Džennet, a oni su veoma lagani, ali ih malo ljudi praktikuje. Prvi je da nakon svakog namaza izgovoriš ‘subhanallah’ deset puta, ‘elhamdulillah’ deset puta i ‘Allahu ekber’ deset puta, a drugi je da izgovoriš ove iste riječi prije nego što zaspeš.“ (Hadis bilježe Ahmed, Ebu Davud i Tirmizi, a šejh Albani ocijenio ga je vjerodostojnim.)

Islamski učenjaci, uključujući šejhul-islam Ibn Tejmijju i šejha Usejmina, savjetuju da vjernik praktikuje sve navedene metode povremeno. Na taj način ne samo da će sačuvati sve što je preneseno od Allahovog Poslanika, sallallahu alejhi ve sellem, već će spriječiti da se jedan dio sunneta zaboravi. Prakticiranje različitih metoda zikra također pomaže vjerniku da ostane fokusiran i izbjegne rutinu, jer kada jedan ibadet postane uobičajen, postoji opasnost da ga obavlja bez dubljeg razmišljanja.

Još jedna prednost različitih metoda obavljanja zikra jeste što omogućavaju prilagodbu situaciji. Ako vjernik nema dovoljno vremena nakon namaza, može se odlučiti za kraću verziju, kao što je metoda s deset izgovora. S druge strane, kada ima dovoljno vremena, može prakticirati duže metode.

Zaključak je da svaki vjernik treba nastojati da prakticira ove različite metode kako bi oživio sve aspekte sunneta Allahovog Poslanika, sallallahu alejhi ve sellem. Molim Allaha da nas učini od onih koji čuvaju i praktikuju sunnet, čak i u ovim teškim vremenima.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here