Mitropolit Crnogorske pravoslavne crkve Mihailo, vrhovni poglavar ove crkve, gostovao je u emisiji Centralni dnevnik na Face TV, gdje je razgovarao s voditeljem Senadom Hadžifejzovićem o ključnim temama vezanim za stanje u Bosni i Hercegovini, posebno u vezi sa entitetom Republika Srpska (RS) i njegovom dugoročnom održivošću. Njegovi stavovi su izazvali pažnju, budući da su iznijeli kritički osvrt na trenutne političke okolnosti i na odgovornost pojedinih aktera za prošlost i sadašnjost.

Na samom početku razgovora, mitropolit Mihailo je govorio o svom posjetu Srebrenici, ističući da je otišao da oda počast žrtvama genocida. Prema njegovim riječima, Srebrenica je mjesto gdje se dogodio genocid, a broj stradalih, kako tvrdi, mogao bi biti čak i veći od zvaničnih brojki koje govore o 8.000 ubijenih. Smatra da je ključno raditi na pomirenju među narodima i o tome otvoreno govoriti i pisati, jer priznanje istine vodi ka dugoročnoj stabilnosti i miru. „Agresorima nije u interesu da priznaju genocid,“ dodao je mitropolit, osvrćući se na političke i pravne implikacije koje bi priznanje imalo na sadašnju situaciju u BiH.

Govoreći o ustavnom poretku Bosne i Hercegovine, mitropolit Mihailo se kritički osvrnuo na pokušaje stvaranja zasebne države unutar države, referirajući se na Republiku Srpsku (RS). Jasno je naglasio da takvo što nije moguće nigdje u svijetu, dodajući da vjeruje da će Bosna i Hercegovina opstati kao jedinstvena država sa jasno definiranim granicama. „Ovo je zemlja koja postoji ‘od Kulina bana i dobrijeh dana,’ i nadam se da će doći do kompromisa među političkim liderima, te da će usijane glave shvatiti da je budućnost u jedinstvenoj BiH, koja može funkcionisati čak i bolje od bivše Jugoslavije,“ izjavio je mitropolit Mihailo.

Mitropolit je također iznio svoje mišljenje o političkom vodstvu u Republici Srpskoj i Srbiji. Prema njegovim riječima, vodeći političari poput Milorada Dodika i Aleksandra Vučića, ali i cjelokupna srpska zajednica, svjesni su da se Republika Srpska dugoročno ne može održati. Ova tvrdnja je u suprotnosti s retorikom koju često čujemo iz Banja Luke i Beograda, ali mitropolit ističe da stvarnost i međunarodna politika ukazuju na to da BiH, kao cjelovita država, ima budućnost u integraciji sa Europskom unijom (EU) i NATO-om. Međutim, dodaje da taj proces neće biti moguć sve dok Republika Srpska postoji u svom sadašnjem obliku unutar BiH.

Jedan od najzanimljivijih trenutaka intervjua bio je kada se dotakao teme suđenja Radovanu Karadžiću, bivšem vođi bosanskih Srba, koji je osuđen na 40 godina zatvora pred Međunarodnim sudom u Haagu zbog ratnih zločina, uključujući genocid. Mitropolit Mihailo je jasno izrazio stav da Karadžić mora odgovarati pred zakonom. Osvrnuo se na to kako su, prema njegovim riječima, različite institucije iz Srbije, kao što su Srpska pravoslavna crkva (SPC), Srpska akademija nauka i umjetnosti (SANU), te Udruženje književnika Srbije, imale veliku ulogu u podršci ideji stvaranja velike Srbije, koja je rezultirala razornim sukobima na Balkanu.

Mitropolit je dalje objasnio da je ovaj trolist institucija dugo radio na promoviranju ideje o Velikoj Srbiji, te da ta ideja nije nova. Prema njemu, ta misao datira iz perioda prije genocida i građanskog rata u bivšoj Jugoslaviji, a svoje korijene ima čak i u Drugom svjetskom ratu. „Ova ideja je postojala i ranije, a nije nestala ni danas,“ konstatirao je mitropolit Mihailo, ukazujući na to da određeni politički krugovi u Srbiji i dalje nisu odustali od ovog koncepta, što stvara nestabilnost u regiji i sprječava proces pomirenja.

U nastavku intervjua, mitropolit je ponovo naglasio ključnu ulogu Srpske pravoslavne crkve i drugih srpskih institucija u formiranju političkih ideja koje su dovele do krvavih sukoba na Balkanu. Smatra da je ovo neizostavan dio povijesne odgovornosti koja se ne može ignorirati, te da je neophodno da se crkva distancira od političkih ambicija kako bi pomogla u izgradnji trajnog mira u regiji.

Zaključujući svoje misli, mitropolit Mihailo je izrazio nadu da će Bosna i Hercegovina jednog dana postati kompaktna, zajednička država koja će funkcionirati efikasnije nego što je to bila bivša Jugoslavija. „Vrijeme će pokazati da će jedinstvena Bosna i Hercegovina, sa svojim multikulturalnim karakterom i jasnim granicama, biti u stanju pružiti bolje životne uvjete za sve svoje građane nego što je to bilo moguće u vrijeme bivše Jugoslavije,“ izjavio je.

Mitropolit je također ukazao na važnost pomirenja i priznavanja odgovornosti za zločine počinjene u prošlosti, naglašavajući da se jedino kroz otvoren dijalog i priznavanje istine može izgraditi bolja budućnost.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here