Ministar vanjskih poslova Bosne i Hercegovine, Elmedin Konaković, iznio je u intervjuu za N1 svoje stavove o trenutnoj političkoj situaciji u zemlji, komentirajući, među ostalim, inicijativu SNSD-a za njegovu smjenu. On je istaknuo da postoje dovoljni glasovi za njegovu smjenu te da bi ga iznenadilo ako SDA ne bi podržala tu inicijativu, unatoč tome što su postojali razgovori o njegovoj poziciji.
Konaković je, naime, reagirao na optužbe koje su iznijete od strane Sanje Vulić, parlamentarke iz SNSD-a. Naime, Vulić je podnijela inicijativu za njegovu smjenu, navodeći da su njegove izjave o obilježavanju 9. januara kao Dana žalosti ugrozile prava srpskog naroda. Konaković je pojasnio da je ta izjava samo dio šire političke borbe, te da se protivi svakom pokušaju da se taj dan slavi kao praznik, jer ga smatra simbolom prošlih zločina i patnji. On je naglasio da nije spreman mijenjati svoje stavove zbog političkih pozicija, uključujući i onu ministarsku, te da će uvijek biti odan svojim uvjerenjima.
U razgovoru o mogućnosti njegove smjene, Konaković je izjavio da postoji dovoljan broj ruku za njegovu smjenu, a to uključuje sve opozicione stranke iz Republike Srpske i Federacije BiH, uključujući SDA. Prema njegovim riječima, iznenadio bi se ako SDA ne podrži smjenu, s obzirom na političke okolnosti. Iako je priznao da postoji mogućnost da bude smijenjen, ministar je istaknuo da to neće značiti njegov kraj u političkom životu. On je također spomenuo kako je imao nekoliko razgovora s predstavnicima SDA, gdje su razgovarali o interesima BiH, uključujući mogućnost blokade euroatlantskih integracija.
Za Konakovića, ključna je proevropska orijentacija BiH, a ako bi SNSD blokirao europski put, smatrao bi da trenutna koalicija više ne bi imala smisla. On je također naveo izjavu Milorada Dodika, lidera SNSD-a, koji je rekao da neće dozvoliti BiH ulazak u EU, što bi, prema Konakovićevim riječima, značilo kraj suradnje s tom strankom.
Ministar vanjskih poslova je također govorio o potrebi da BiH ostane na europskom putu. Prema njegovim riječima, trenutna politička situacija zahtijeva odlučnost i jasnu viziju, a ako bi SNSD odlučio blokirati daljnji napredak, bilo bi potrebno okupiti sve proevropske snage u BiH. Iako je priznao da NiP možda neće biti dio tog procesa, naglasio je važnost postizanja konsenzusa među strankama koje podržavaju europske integracije.
Također je spomenuo da bi hitna sjednica Predstavničkog doma mogla biti ključna za nastavak europskih pregovora, osobito u kontekstu zakonodavnih izmjena koje su potrebne za daljnje napredovanje. HDZ BiH, kako je istaknuo, mora jasno odgovoriti na pitanje što će učiniti u slučaju da SNSD blokira europske procese, jer bi takav potez mogao ozbiljno ugroziti budućnost koalicije.
Za Konakovića, situacija je jasna: ako SNSD blokira europske integracije, morat će se poduzeti konkretni koraci kako bi se osigurala budućnost BiH na europskoj sceni. On je također izrazio uvjerenje da BiH ima potencijal za bržu integraciju u EU, ali da to zahtijeva odgovornu politiku i jedinstvo među strankama koje podržavaju europski put.
Zaključno, ministar Konaković pokazuje snažnu opredijeljenost za proeuropsku politiku i ističe da nije spreman kompromitirati svoja uvjerenja zbog političkih interesa. Unatoč prijetnjama smjenom, jasno stavlja do znanja da će nastaviti borbu za ono što smatra ispravnim za BiH, a to je napredak u europske integracije. Njegova poruka je jasna: političke igre i taktiziranje na račun interesa građana neće zaustaviti njegovu političku karijeru, niti će on odustati od svojih političkih ciljeva.
U konačnici, Konakovićev stav jasno ukazuje na to da trenutna politička kriza nije samo pitanje smjene pojedinca, već i ključno pitanje budućnosti BiH. Ako političke stranke koje se protive europskoj integraciji budu uspjele blokirati napredak zemlje, to će imati dugoročne posljedice na stabilnost i prosperitet. Konaković, premda svjestan mogućnosti smjene, ostaje čvrst u svojoj opredijeljenosti za europsku budućnost BiH i vjeruje da će pravi politički lideri pronaći način da osiguraju bolju perspektivu za sve građane zemlje, bez obzira na njihove etničke i političke razlike. Njegova poruka političkim partnerima i opoziciji jasno upućuje na potrebu za odgovornošću i vizijom koja nadmašuje uske stranačke interese.