Pitanje:
Selam alejkum!
Šta se dešava ako svjesno ponovim grešku više puta? Napravim grešku, pa se pokajem, ali iz nekog razloga opet ponovim isto i ponovo se pokajem. Da li će mi Allah oprostiti i da li je u Kur’anu zapisano da Allah oprašta grijehe više puta ako se iskreno pokajemo i počnemo iskreno vjerovati u Njega?
Odgovor:
We alejkumusSelam!
Da bi pokajanje bilo prihvaćeno kod Allaha, postoje određeni uvjeti koji moraju biti ispunjeni:
Iskreno pokajanje
Uzvišeni Allah nas poziva na iskreno pokajanje, što podrazumijeva iskreno udaljavanje od grijeha i povratak Allahu. To znači da se čovjek mora potpuno distancirati od grešnog ponašanja, tražeći zaštitu i oprost od Allaha, koji ga oslobađa od nevaljalština i obećava mu Džennet i njegove blagodati. Hasan el-Basri definira iskreno pokajanje kao kajanje za prošlost i čvrstu odluku da se nikada više ne vrati na stare grijehe. El-Kelbi dodaje da iskreno pokajanje uključuje traženje oprosta jezikom, kajanje srcem i odluku da se grijeh ne ponovi djelima.
Povratak na isti grijeh može obezvrijediti pokajanje i oduzeti mu element iskrenosti. Islamski učenjaci su vodili raspravu o tome da li ponavljanje grijeha poništava pokajanje. Većina njih smatra da ponavljanje grijeha ne poništava pokajanje, ističući da mnogi ljudi, iako znaju što je štetno, i dalje povremeno padaju u iste greške.
Poslanik Muhammed, a.s., je rekao da je onaj koji se pokaje jezikom, a zatim se vrati grijehu, poput onoga koji se igra sa svojim Gospodarom. Ebul-Lejs es-Semerkandi dodaje da pravi vjernik nikada svjesno ne ide u grijeh, jer Allah kaže da je vjernicima omrznuto nevjerovanje, raskalašenost i neposlušnost.
Plodovi iskrene tevbe
Alija bin Ebi Talib, r.a., je upitan hoće li se Allah smilovati onome ko se iskreno pokaje. Odgovorio je da je Allah već pokazao svoju milost time što je osobu nadahnuo i usmjerio ka pokajanju. Allahova milost je toliko velika da može pretvoriti naša loša djela u dobra, kao što se navodi u Kur’anu: “Onima koji se pokaju, vjeruju i čine dobra djela, Allah će njihova loša djela pretvoriti u dobra, a Allah prašta i samilostan je.”
Primjer Ebu Hurejre
Ebu Hurejre, r.a., prenosi da je nakon jedne noći, kada je klanjao jaciju s Poslanikom, s.a.v.s., sreo ženu koja je priznala da je počinila veliki grijeh – zinaluk, a zatim ubila dijete koje je rodila iz tog grijeha. U tom trenutku, Ebu Hurejre joj je rekao da za nju nema pokajanja. Međutim, kasnije, kada je obavijestio Poslanika, s.a.v.s., o tom razgovoru, Poslanik ga je ukorio i podsjetio na kur’anski ajet koji govori o Allahovoj milosti i oprostu za one koji se pokaju. Ebu Hurejre je tada požurio da pronađe ženu i prenese joj vijest o Allahovom oprostu, što ju je ispunilo radošću i potaknulo na činjenje dobrih djela.
Znaci primljene tevbe
Pokajanje se može prepoznati po određenim znacima, iako ne možemo sa sigurnošću znati je li prihvaćeno. Neki od tih znakova su: čuvanje jezika od laži i ogovaranja, izbjegavanje zavisti i neprijateljstva, druženje s dobrim i iskrenim Allahovim robovima, spremnost za smrt uz kajanje za prošle grijehe, te posvećenost Ahiretu.
Hasan el-Basri je rekao da prava tevba znači mržnju prema grijehu koji smo nekad voljeli i stalno traženje Allahovog oprosta kad god se sjetimo tog grijeha. Neka nam Allah oprosti i smiluje se nama, jer smo mi zaista sami sebi nanijeli mnogo nepravde. A Allah najbolje zna!