Propis vraćanja duga za umrlu osobu

Pitanje: Da li je osoba dužna vratiti dugove svojih roditelja nakon njihove smrti?

Odgovor:

Prema islamskom pravu, čovjek nije dužan vraćati dugove svojih roditelja, bilo za vrijeme njihovog života ili nakon njihove smrti, osim ako nije direktno odgovoran za taj dug ili je prihvatio obavezu vraćanja. Na primjer, ako osoba traži od roditelja da uzmu zajam kako bi zadovoljili njegove potrebe, kao što je izgradnja kuće, plaćanje studija ili troškovi vjenčanja, i pritom pristane da preuzme taj dug, tada bi bila odgovorna za njegovo vraćanje.

Dokazi iz hadisa

Ovu tvrdnju potvrđuje hadis koji prenosi Abdullah ibn Abbas, radijallahu anhuma, u kojem Allahov Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, kaže: “Kada bi se ljudima dalo ono što traže, bilo bi ih koji bi tražili imetke i živote drugih. Međutim, onaj koji traži dužan je podnijeti dokaz, a onaj koji poriče, zakletvu.”

Na osnovu ovog hadisa, učenjaci su uspostavili pravilo: “El-Aslu beraetuz-zimmeh” (الأَصْلُ بَراءَةُ الذِمَّةِ), što znači da čovjek nije dužan izvršiti određenu obavezu ili vratiti nečiji dug, osim ako se ne dokaže suprotno. Dakle, osoba nije odgovorna za dugove svojih roditelja ako nije prihvatila tu obavezu, niti je direktno sudjelovala u zaduživanju. Ovo potvrđuju i riječi Uzvišenog Allaha: “I nijedan grešnik neće tuđe grijehe nositi,” što znači da niko neće biti odgovoran za tuđa djela ili dugove.

Mišljenje šejhul-islama Ibn Tejmijje

Šejhul-islam Ibn Tejmijje, rahimehullah, kaže: “Vraćanje dugova umrlog nije obaveza njegovih nasljednika, već se dug mora namiriti iz njegove ostavštine prije nego što se ona podijeli među nasljednicima.”

Pohvalnost vraćanja dugova

Iako nije obaveza, vraćanje dugova roditelja nakon njihove smrti je pohvalno djelo i znak dobročinstva. Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, kaže: “Duša vjernika će, zbog duga, biti zatočena sve dok se on za nju ne izmiri.” Stoga, ako osoba ima mogućnost da vrati dugove svojih roditelja, bilo bi plemenito to učiniti kako bi se duše roditelja oslobodile tog tereta.

Hadis o dobročinstvu prema roditeljima

Od Ebu Usejda Malika b. Rebi’a Es-Sa’idija, radijellahu anhu, prenosi se da je rekao: “Dok smo bili sa Allahovim Poslanikom, sallallahu alejhi ve sellem, dođe mu neki čovjek iz plemena Benu Seleme i upita: ‘Allahov Poslaniče, je li ostalo nešto od dobročinstva koje bih mogao činiti roditeljima nakon njihove smrti?’ ‘Da,’ – odgovori Poslanik – ‘upućuj dovu za njih, moli Allaha da im oprosti grijehe, izvrši oporuku koju su ostavili, održavaj vezu sa rodbinom koja se samo zbog njih dvoje održava i počasti njihove prijatelje.'”

Zaključak

Izvršavanje oporuke roditelja je znak dobročinstva, a vraćanje njihovih dugova je još veće i preče dobročinstvo. Prema tome, iako nije obavezno, vraćanje dugova umrlih roditelja je izraz velike pobožnosti i dobročinstva. A Allah najbolje zna.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here