Milorad Ulemek Legija, poznat kao jedan od ključnih aktera tokom ratnih dešavanja na prostoru bivše Jugoslavije, u svojoj knjizi “Babo” opisao je mnoge važne trenutke iz tog perioda. Jedan od tih trenutaka odnosi se na događaj koji se desio u okupiranoj bosanskoj Krajini, tačnije u Velikoj Kladuši. U poglavlju nazvanom “Pojačanje”, Legija se osvrće na zanimljiv detalj koji oslikava specifične odnose i situacije tokom rata.

Teškoće na bojištu bile su svakodnevica za Legiju i njegove saborce, ali vijest koju je dobio tog jutra od dežurnog veziste u Komandi donijela mu je tračak olakšanja. Naime, dobio je informaciju da je iz Erduta poslana jedna četa, koja se sastojala od dvadeset ljudi, kao pojačanje za položaje u Velikoj Kladuši. Ova vijest ga je posebno obradovala jer je bilo jasno da je neko iz vrha shvatio važnost onoga što se dešava na ovom dijelu fronta. Prema Legijinim riječima, mogao je pretpostaviti ko je donio tu odluku – niko drugi do Želimir, što je bilo tajno ime koje su koristili za Arkana. Legija je bio uvjeren da je Arkan prepoznao značaj borbi koje su se vodile na ovom dijelu ratišta, što je potvrdio i u poruci koju je primio. Prema poruci, četa je prešla prelaz na Rači i očekivalo se da stigne u Veliku Kladušu u večernjim satima.

Legija, uzbuđen zbog ove vijesti, odmah je požurio da nađe svog saborca Džaju. Nakon što mu je prenio novosti, Džaja je reagovao iznenađeno, ali i s dozom humora, rekavši: “Ma šta kažeš, Kemo? Arkan poslao četu? E, vala mu je obezbijeđeno mjesto u dženetu.” Ova izjava izazvala je smijeh kod Legije, jer je situacija bila toliko nevjerovatna. Prije samo godinu dana, bilo bi nezamislivo da muslimanski vojnik slavi Arkana i blagosilja ga dženetom. Ova situacija oslikava apsurdnost i preokrete koje su donijeli ratni sukobi, gdje su se političke i etničke linije često miješale i preklapale na načine koji su bili nezamislivi prije rata.

U ovom kontekstu, Legija je odlučio da prenese ovu vijest Arkanu, siguran da će ga obradovati spoznaja da je njegov dolazak i pomoć dočekana s takvom zahvalnošću od strane muslimanskih vojnika koji su se borili u Velikoj Kladuši. Ovaj trenutak naglašava koliko je rat bio kompleksan i pun neočekivanih obrta. S jedne strane, Arkan, poznat po svojoj brutalnosti, postaje figura koju vojnici s druge strane fronta blagosiljaju, što otkriva koliko su u ratnim uslovima ljudi često morali da preispitaju svoja uvjerenja i stavove.

U nastavku, Legija također spominje reakciju Zumreta Brkića, komandanta 2. autonomne brigade, koji se takođe obradovao dolasku pojačanja. Ovaj detalj oslikava težinu situacije u kojoj su se nalazili borci u Velikoj Kladuši. Uprkos svim razlikama i predrasudama koje su ih možda dijelile, u trenucima opasnosti i borbe za preživljavanje, bilo kakva pomoć, čak i od strane prethodnih neprijatelja, bila je dočekana s olakšanjem i zahvalnošću.

Da bi se bolje razumio značaj ovog događaja, potrebno je sagledati širi kontekst ratnih operacija u bosanskoj Krajini. Velika Kladuša bila je poprište intenzivnih borbi, a vojni resursi bili su ograničeni. Dolazak dodatnih snaga, posebno onih koje je poslao Arkan, bio je više od vojne podrške. On je nosio simbolički značaj, jer je ukazivao na to da su lideri poput Arkana prepoznali strateški značaj ovog područja. Njihovo prisustvo na frontu imalo je utjecaj na moral vojnika, koji su bili svjesni da nisu sami u svojoj borbi.

Kroz ovaj događaj, jasno je da su u ratnim vremenima mnoge stvari bile nepredvidive. Saveznici i neprijatelji često su mijenjali uloge, a pojedinci poput Arkana, iako ozloglašeni, postajali su ključni igrači u različitim dijelovima ratišta. Legijin opis ovog događaja pruža nam uvid u te dinamične odnose i paradokse koje rat donosi.

  • Ključne tačke iz događaja uključuju:
    • Slanje čete kao pojačanje iz Erduta u Veliku Kladušu.
    • Arkanova uloga u slanju pojačanja i njegovo tajno ime Želimir.
    • Neočekivana reakcija muslimanskih vojnika, koji su zahvalno blagosiljali Arkana.
    • Zumret Brkić kao komandant koji je također bio zadovoljan dolaskom pomoći.

Zaključno, ovaj događaj, kako je opisan u knjizi, pokazuje koliko su odnosi među različitim stranama sukoba bili složeni i puni nepredviđenih situacija. Arkan, figura koja je izazivala strah i odbojnost, u ovom trenutku postaje ključni faktor preživljavanja i uspjeha na bojištu. Ulemek Legija, kroz svoje pisanje, naglašava kako je rat mijenjao ljude, stavove i odnose, često na neočekivane načine.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here