Human Rights Watch (HRW) optužuje izraelske vlasti za ozbiljan zločin protiv čovječnosti, koji se u ovom slučaju svodi na namjerno uskraćivanje vode Palestincima u Gazi. Prema izvještaju HRW-a, koji se proteže na 179 stranica, dokumentirana su ozbiljna kršenja ljudskih prava, koja uključuju ne samo fizičko uskraćivanje osnovnih resursa, nego i namjerno uništavanje vitalne infrastrukture. Ovaj izvještaj detaljno opisuje kako izraelske vlasti manipulišu opskrbom vodom, čime se izazivaju ozbiljne humanitarne posljedice za palestinsku populaciju.

Prekinuta opskrba vodom

Jedan od ključnih dijelova izvještaja odnosi se na činjenicu da su izraelske vlasti namjerno prekinule i ograničile pristup vodi, što je imalo dramatičan utjecaj na svakodnevni život Palestinaca. U Gazi, regiji koja je već dugo pod opsadom, voda je jedan od najvažnijih resursa za preživljavanje, a njeno uskraćivanje predstavlja ozbiljan problem za civile koji su već suočeni s mnogim drugim izazovima.

Osim same uskraćenosti vode, izraelske vlasti su također prekinule električnu energiju koja je bila neophodna za rad vodovodnih i sanitarnih postrojenja. Ovaj čin doveo je do toga da se velika većina vodovodne i sanitarnu infrastrukturu učini nefunkcionalnom, što je pogoršalo situaciju u Gazi. Pored toga, izraelske vlasti su također ograničile uvoz goriva, što je dodatno otežalo funkcioniranje tih ključnih sistema. Na ovaj način, palestinske vlasti nisu bile u mogućnosti održavati osnovne uvjete za život svojih građana, zbog čega je situacija postala neizdrživa.

Uništavanje infrastrukture

U izvještaju HRW-a također je naglašeno kako je izraelska vojska namjerno uništavala ključnu vodovodnu infrastrukturu. Ovaj potez, prema mišljenju stručnjaka, ne predstavlja samo vojnu štetu, nego je i dio šire strategije koja ima za cilj dovođenje stanovništva u stanje potpune deprivacije. Uništavanje infrastrukture ne samo da stvara fizičke prepreke za život, već također uništava i mogućnost opravka tih sistema, čime se trajno pogoršava humanitarna situacija. Sve ovo, tvrdi HRW, predstavlja strateško uskraćivanje minimuma potrebnog za preživljavanje, što je, po njihovim riječima, zločin protiv čovječnosti.

Blokada uvoza kritičnih zaliha

Jedan od najistaknutijih aspekata ovog izvještaja odnosi se na blokadu koju izraelske vlasti nameću za ulazak kritičnih zaliha vode u Gazu. Prema izvještaju HRW-a, blokada ne uključuje samo materijalne resurse, već i ljudsku pomoć koja je nužna za preživljavanje Palestinaca. Blokiranje tih resursa ima dugoročne negativne posljedice, jer bez tih zaliha nije moguće održavati minimalne životne uvjete, a ni popraviti infrastrukturu koja je uništena.

Politička dimenzija

Tirana Hassan, izvršna direktorica HRW-a, jasno je naglasila političku dimenziju ovog zločina. Prema njenim riječima, ovo nije samo nemar prema ljudskim životima, već se radi o proračunatoj politici koja se koristi kako bi se oslabila i slomila volja palestinskog naroda. Hassan je također istaknula da takva praksa uzrokuje dehidraciju, bolest i smrt kod hiljada ljudi, što se može smatrati genocidom. Bez sumnje, ovakvi postupci čine egzistencijalnu prijetnju za svakog Palestinca u Gazi, jer im se uskraćuju osnovni uvjeti za život.

Zaključak

Palestinian children hold pots as they queue to receive food cooked by a charity kitchen, amid shortages in food supplies, as the conflict between Israel and Hamas continues, in Rafah in the southern Gaza Strip December 14, 2023. REUTERS/Saleh Salem

Izvještaj HRW-a predstavlja ozbiljnu optužbu za međunarodni zločin koji se ne može ignorirati. Uskraćivanje osnovnih ljudskih prava poput prava na vodu ne samo da ugrožava zdravlje i život Palestinaca, već također stvara dugoročne humanitarne i ekološke posljedice koje će se osjećati generacijama. U ovom kontekstu, jasno je da akcije izraelskih vlasti prema Palestincima u Gazi ne mogu biti opravdane ni vojno ni politički, a prepoznavanje ovih zločina na međunarodnoj sceni postaje nužno kako bi se zaustavio daljnji ciklus nasilja i patnje prenosi Al Jezeera

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here