Kada je operacija himena farz, kada mendub, a kada je zabranjena?

Islamski učenjaci imaju različita mišljenja po pitanju operacije obnavljanja himena.

Prvo mišljenje: Obnavljanje himena nije dozvoljeno.

Drugo mišljenje: Operacija obnavljanja himena je dozvoljena.

Obrazloženje:

  1. Ako razlog cijepanja himena nije grijeh niti je nastao usljed bračnog spolnog odnosa: Ukoliko je gubitak himena nastao bez grijeha ili bračnog odnosa, situacija se analizira prema šerijatskom zakonu. Ako postoji uvjerenje da će djevojka biti suočena s velikim neprilikama i nepravdom zbog tradicije i običaja, tada je operacija obavezna (farz). Ako doktor ne smatra da će se djevojka suočiti s velikom nepravdom, tada je operacija mendub, što znači da je njeno obavljanje ili izostavljanje podjednako prihvatljivo.
  2. Ako je razlog cijepanja himena spolni odnos poznat javnosti: Ako je himen izgubljen kroz blud ili nakon razvoda, a za to su saznali drugi ljudi, operacija je strogo zabranjena (haram).
  3. Ako je razlog cijepanja himena blud poznat samo djevojci i doktoru: Ako je himen izgubljen zbog bluda, ali to nije poznato javnosti, doktor može odlučiti da li će obaviti operaciju ili ne. Međutim, preporučuje se obavljanje operacije kako bi se izbjegle potencijalne nepravde prema djevojci.

Razlike među islamskim učenjacima uglavnom se odnose na prvu i treću tačku, dok su jednoglasni u mišljenju da je operacija haram u slučaju druge tačke.

Dokazi protiv obnavljanja himena:

  • Pogrešno pripisivanje očinstva: Operacija može dovesti do toga da se trudnoća izvan braka pripiše suprugu nakon vjenčanja, što miješa dozvoljeno i zabranjeno.
  • Otkrivanje stidnog mjesta: Operacija zahtijeva izlaganje stidnog mjesta, što je zabranjeno.
  • Olakšavanje bluda: Djevojke mogu lakše upuštati se u blud znajući da mogu obnoviti himen.
  • Ostvarivanje dobrobiti i odbacivanje zla: Ako je zlo veće od koristi, zlo se treba odbaciti.
  • Prevare: Operacija predstavlja vrstu prevare zabranjenu u šerijatu.
  • Šteta se ne otklanja štetom: Ne smije se šteta jedne osobe otkloniti nanoseći štetu drugoj.
  • Promoviranje laži: Operacija otvara vrata laži i skrivanja pravih razloga gubitka himena.
  • Abortus: Operacija može potaknuti doktore na provođenje ilegalnih pobačaja.

Dokazi u prilog obnavljanja himena:

  • Skrivanje mahana: Šerijatski tekstovi ukazuju na pohvalnost skrivanja mahana, a operacija može pomoći u skrivanju u dozvoljenim situacijama.
  • Zaštita od ružnog mišljenja: Djevojke koje nisu krive za gubitak himena mogu izbjeći nepravdu i ružno mišljenje o sebi.
  • Zaštita porodice: Operacija može zaštititi djevojčinu porodicu od društvenih nepravdi.
  • Psihološka dobrobit: Operacija može imati pozitivan utjecaj na psihološko stanje djevojke.
  • Izbjegavanje varanja: U dozvoljenim situacijama operacija ne predstavlja prevaru.

Zaključno, većina učenjaka smatra da je obnavljanje himena zabranjeno zbog snažnijih dokaza protiv te prakse. Doktori i djevojke trebaju se pridržavati šerijatskih pravila i izbjegavati ovu operaciju kako bi izbjegli negativne posljedice koje ona može izazvati. Neki savremeni učenjaci dozvoljavaju operaciju za žene koje su silovane ili se pokajale, dok je zabranjena za one koje nisu pokazale iskreno pokajanje ili nastavljaju s grijehom. Allah najbolje zna!

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here