Bivša premijerka Hrvatske, Jadranka Kosor, osvrnula se na političke prilike i trenutne izazove u međunarodnim odnosima u vezi sa izborima u Sjedinjenim Američkim Državama. U opširnom komentaru za medije, izrazila je mišljenje da su reakcije pojedinih političara iz regiona bile preuveličane i nepotrebne. Pobjeda Donalda Trumpa izazvala je burne reakcije, posebno među konzervativnim političarima poput Milorada Dodika, predsjednika Republike Srpske, koji je javno proslavio Trumpovu pobjedu. Kosor smatra da je ovo slavlje bilo pomalo žalosno i naglašava da ne očekuje značajne promjene u američkoj vanjskoj politici prema Balkanu zbog povratka Trumpa na vlast.
Posmatrajući rezultate izbora u SAD-u, Kosor je primijetila da su ankete još jednom podbacile u predviđanju ishoda. Mainstream mediji, prema njenim riječima, često su davali prednost Kamali Harris, iako je na kraju Trump pobijedio s ubjedljivom razlikom u elektorskim glasovima. Ovo je, prema Kosor, rezultat činjenice da prosječni američki birač prioritet daje ekonomskim pitanjima, kao što su inflacija i svakodnevni troškovi života. U vrijeme kada je sve skuplje, američki građani žele lidera koji može adresirati ove probleme na praktičan način.
Kosor je takođe komentarisala podršku koju je Harris dobila od poznatih ličnosti, uključujući Taylor Swift i Brucea Springsteena. Ova podrška, po njenom mišljenju, nije imala značajan uticaj na ishod izbora. Navela je da prosječnog birača više zanima može li priuštiti osnovne životne potrebe, poput hrane i goriva, nego stavovi zvijezda o političkim kandidatima. S ovim stavom složio se i glumac Branko Đurić Đuro, koji je sarkastično primijetio da „Hollywood nije bitan kada je publika gladna.”
Kosor je naglasila da je pobjeda Trumpa pokazatelj da su američki birači još uvijek skeptični prema ženi na poziciji predsjednice. Međutim, ona smatra da to nije glavni razlog zašto Harris nije uspjela, već je problem bio u strategiji Demokratske stranke. Demokrati, prema Kosor, nisu adekvatno analizirali šta birači žele, što je dovelo do niza grešaka u kampanji. Izbor Joea Bidena za kandidata dodatno je zakomplikovao situaciju, budući da je njegovo zdravstveno stanje bilo predmet čestih kritika i sumnji.
Prema Kosor, drugi mandat Trumpa mogao bi biti prilika za njega da postane „ostavština” i da bude upamćen po nečemu značajnom. Smatra da bi Trump mogao raditi na završetku rata u Ukrajini i na jačanju pozicije SAD-a kao globalnog lidera. Kosor ističe da su odnosi između SAD-a i Evrope u ovom trenutku vrlo krhki, te vjeruje da će Trump raditi na osamostaljivanju Evrope od SAD-a u okviru NATO-a. Pritom kritikuje trenutno vodstvo Evropske unije, posebno rad Ursule von der Leyen, za koje smatra da nije dovoljno snažno da odgovori na izazove u EU.
Neki od ključnih aspekata Kosorovog komentara su:
- Reakcije u regionu na američke izbore bile su preuveličane, posebno slavlje Milorada Dodika.
- Problemi s anketama i njihovom nepouzdanošću u predviđanju rezultata.
- Ekonomija kao glavni fokus američkih birača, koji više brinu o svakodnevnim troškovima života.
- Neuspjeh Demokrata da adekvatno odgovore na potrebe birača, što je doprinijelo Harrisovom porazu.
- Trumpova pozicija u budućnosti, koja bi mogla uključivati i strateške promjene u međunarodnim odnosima, posebno prema Evropi i NATO-u.
Na pitanje da li će Trumpov povratak na vlast uticati na Balkan, Kosor je odgovorila negativno. Smatra da su očekivanja političara iz regiona, uključujući Dodika, da će američka politika pretrpjeti značajne promjene nerealna. Prema njenim riječima, Zapadni Balkan će i dalje ostati marginalizovan u globalnoj politici, jer američki interes nije fokusiran na region. Umjesto toga, ključni politički akteri trebaju raditi na rješavanju unutrašnjih problema i korupcije kako bi se unaprijedili odnosi sa EU i globalnim akterima.
Kosor zaključuje da bi jedini način za napredak Balkana bio dolazak „mladih, sposobnih i nekorumpiranih” lidera, koji bi mogli prekinuti s postojećom političkom praksom. Smatra da će dok se to ne desi, stanje u regionu ostati nepromijenjeno. Balkanski političari, prema Kosor, prečesto gledaju prema vanjskim akterima i očekuju rješenja izvana, dok zanemaruju unutrašnje reforme i borbu protiv korupcije.
Na kraju, zahvaljujem vam što ste pročitali ovu analizu, koja osvjetljava važne aspekte globalnih i regionalnih političkih kretanja. Vaše interesovanje za kompleksne političke teme doprinosi boljem razumijevanju trenutnih izazova, kako u SAD-u tako i na Balkanu. Nadam se da vam je ovaj tekst pružio jasnije uvide u širu političku sliku i da će poslužiti kao inspiracija za dublje promišljanje o budućnosti regiona i svijeta.